Të paktën dy civilë u plagosën në një sulm me bombë që synonte forcat e sigurisë talebane në Kabul.

Shpërthimi ndodhi gjatë orëve të pikut të mëngjesit pranë një sallë dasmash në lokalitetin Kot-e-Sangi në Distriktin 5 të Policisë në Kabulin perëndimor, tha një dëshmitar okular.

“Natyra e shpërthimit ishte me sa duket një sulm me bombë ngjitëse dhe ndodhi kur automjeti i talebanëve po kalonte aty,” tha ai.

Nuk dihet menjëherë nëse ndonjë anëtar taleban në bordin e automjetit ishte prekur nga incidenti. Asnjë grup nuk ka marrë ende përgjegjësinë për sulmin.

Kabuli ka qenë dëshmitar i një serie sulmesh terroriste nga militantët e lidhur me Shtetin Islamik (IS) kundër qeverisë së përkohshme afgane që nga marrja e vendit nga Talibanët në mes të gushtit.

Të shtunën, një gazetar u vra dhe katër persona u plagosën kur një bombë e lidhur me një minibus publik shpërtheu në Kabulin perëndimor.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb