Një sulm me bombë në një kompleks qeveritar në qendrën kufitare të Mianmarit në Myawady vrau pesë zyrtarë të qeverisë dhe sigurisë dhe plagosi 11 policë.

Qyteti ka parë përleshje sporadike midis ushtrisë dhe luftëtarëve anti-junta që kur një grusht shteti në vitin 2021 e zhyti vendin në trazira.

Të dielën, dy bomba ranë në një kompleks në zyrën e policisë së qarkut dhe zyrën e administratës së përgjithshme, tha një burim ushtarak për AFP.

Ndërsa zyrtarët morën “masa sigurie” pas shpërthimeve, dy bomba të tjera u hodhën, duke vrarë pesë dhe plagosur 11, thanë ata, duke kërkuar anonimitetin pasi nuk ishin të autorizuar të flisnin me mediat.

Të vdekurit përfshinin një oficer ushtarak, dy oficerë policie dhe dy zyrtarë nga departamenti i administratës. Njëmbëdhjetë policë “të rinj dhe të lartë” u plagosën, pesë në gjendje kritike, shtuan ata.

Një burim i policisë lokale i cili gjithashtu kërkoi anonimitetin konfirmoi incidentin dhe shifrat e viktimave. Asnjë burim nuk tha se kush ishte përgjegjës për sulmin.

Junta tha se “disa anëtarë të sigurisë dhe staf qeveritar” u plagosën në sulm, pa dhënë një shifër. Ajo fajësoi “Forcat e Mbrojtjes së Popullit” dhe Ushtrinë Çlirimtare Kombëtare Karen, një grup rebel etnik i krijuar që ka luftuar ushtrinë për dekada.

Luftëtarët anti-juntë që luftojnë për të përmbysur grushtin e shtetit që rrëzoi qeverinë e Aung San Suu Kyi-t, kanë përdorur dronët komercialë për vëzhgim dhe gjithashtu si pajisje të papërpunuara për hedhjen e bombave. Një banor i Myawady, i cili nuk donte të emërohej, tha se dëgjuan dy shpërthime në qytetin, i cili ngjitet me provincën Thai të Tak, të dielën në mbrëmje.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb