Tre emigrantë të paligjshëm vdiqën dhe tre të tjerë u zhdukën pasi një varkë me 17 emigrantë u mbyt në brigjet juglindore të Tunizisë, njoftuan mediat lokale të enjten.

Rojet detare arritën të merrnin tre trupa dhe të shpëtonin 11 persona në brigjet e Djerba Ajim në provincën e Medenine, raportoi radiostacioni privat Shems FM.

Ai shtoi se kërkimet për emigrantët e zhdukur, të cilët po përpiqeshin të kalonin Detin Mesdhe për në Itali, ishin ende duke u zhvilluar.

E vendosur në Mesdheun qendror, Tunizia është një nga pikat më të njohura të tranzitit për migrimin e paligjshëm në Evropë.

Edhe pse autoritetet tuniziane kanë miratuar masa rigoroze për të trajtuar problemin, numri i emigrantëve të paligjshëm që përpiqen të shkojnë në Itali nga Tunizia është rritur.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb