Katër policë pakistanezë u vranë dhe qindra u plagosën kur aktivistët e armatosur nga një grup i ndaluar u përleshën me forcat e sigurisë në një demonstratë kundër blasfemisë pranë qytetit lindor të Lahore, thanë zyrtarët.

Përleshjet shpërthyen të mërkurën në një tubim të partisë së ndaluar të ekstremit të djathtë Tehreek-e-Labbaik Pakistan (TLP) në një autostradë në Sheikhupura, pak jashtë Lahores, ndërsa grupi përgatitej të marshonte drejt kryeqytetit Islamabad.

TLP po proteston kundër ndalimit të liderit të saj Saad Rizvi, i arrestuar në prill kur grupi u shpall i jashtëligjshëm nga autoritetet, dhe po kërkon dëbimin e ambasadorit të Francës për botimin e një serie karikaturash që përshkruan profetin Muhamed nga një revistë satirike franceze.

Rao Sardar Ali Khan, inspektori i përgjithshëm i policisë së Punjabit, tha se katër oficerë u vranë dhe të paktën 263 u plagosën.

Më parë, Sajid Saifi, një zëdhënës i Rizvi, tha se dy mbështetës të TLP-së vdiqën kur policia hapi zjarr në tubimin në Sadhuke. Policia tha se nuk ishte në dijeni të ndonjë vdekjeje në mesin e demonstruesve.

Megjithatë, policia tha se më shumë se 200 mbështetës të partisë TLP u arrestuan në një goditje që synonte të frenonte përhapjen e dhunës në pjesë të tjera të krahinës.

Policia tha se aktivistët e TLP-së të armatosur me pistoleta dhe armë automatike, duke përfshirë pushkë AK-47, hapën zjarr ndaj forcave të sigurisë që kontrollonin demonstruesit.

Pas ditësh tensioni, duke përfshirë një përleshje javën e kaluar në të cilën u vranë tre oficerë policie, ministria e brendshme urdhëroi të mërkurën të vendosen roje paraushtarake sipas ligjeve kundër terrorizmit.

“Ata do të jenë atje për 60 ditë. Unë u kam dhënë atyre autoritetin që ata të mund të shkojnë kudo që duan në Punjab, “u tha gazetarëve Ministri i Brendshëm Sheikh Rasheed Ahmad.

“Unë jam ende duke paralajmëruar TLP që tërhiqet.”

Ministri pakistanez i Informacionit Fawad Chaudhry tha se qeveria do të përdorte forcën për të bllokuar aktivistët e TLP që të hynin në kryeqytet, Islamabad.

“Ne kemi treguar përmbajtje deri tani, por sfida ndaj autoritetit të shtetit nuk mund të tolerohet më,” u tha ai gazetarëve.

“Qeveria nuk do ta trajtojë më TLP-në si subjekt politik. Në vend të kësaj, ne do ta trajtojmë atë si një grup militant. Ajo tashmë është shpallur një organizatë e ndaluar”, tha Chaudhry.

Grupet përgjatë rrugës Grand Trunk u ndaluan, ku administrata e qytetit kishte vendosur tashmë kontejnerë transporti për të bllokuar rrugët hyrëse dhe dalëse.

Qeveria në fillim të kësaj jave njoftoi një përparim në bisedimet me TLP, por marshimi rifilloi të mërkurën.

“Ne u përpoqëm maksimalisht për suksesin e bisedimeve, por qeveria nuk është serioze në përmbushjen e angazhimeve të saj”, tha zëdhënësi i TLP, Saifi.

“Dëbimi i ambasadorit francez është kërkesa jonë kryesore”.

Kjo është fushata e tretë e protestës mbarëkombëtare e grupit që nga viti 2017 mbi karikaturat që konsiderohen thellësisht fyese nga myslimanët.

Revista franceze Charlie Hebdo i botoi për herë të parë karikaturat në vitin 2006 dhe i ribotoi ato vitin e kaluar për të shënuar hapjen e një gjyqi mbi një sulm vdekjeprurës në zyrat e saj në Paris nga persona të armatosur në vitin 2015.

 

 

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb