Presidenti Donald Trump po u bën presion zyrtarëve shtetërorë dhe lokalë për të rihapur shkollat këtë vjeshtë, pavarësisht pandemisë së koronavirusit që po  rritet në të gjithë vendin.

Provat sugjerojnë se fëmijët nuk janë aq të ndjeshëm sa të rriturit ndaj COVID-19. Edhe në mesin e atyre që janë infektuar, është relativisht e rrallë që fëmijët të kenë komplikime serioze ose të kërkojnë shtrimin në spital.

Por kjo nuk do të thotë se klasat mund të përjashtohen nga distancimi shoqëror dhe masat e tjera të sigurisë, veçanërisht nëse shkollat ​​synojnë të mirëpresin fëmijët përsëri në vend në më pak se dy muaj.

“Në të vërtetë nuk duhet të jetë një debat për t’i rikthyer fëmijët në shkollë, por për t’i rikthyer fëmijët në shkollë të sigurt,” tha Dr. Jennifer Lighter, një specialist i sëmundjeve infektive pediatrike në NYU Langone Health në New York.

Pasja e fëmijëve fizikisht në shkollë gjatë vjeshtës sa më shumë që të jetë e mundur do të ishte një “situatë ideale”, tha Lighter, por shkollat ​​do të duhet të zbatojnë politika që lejojnë studentët të mbajnë disa distanca në ambiente të mbyllura dhe të shmangin kontaktin e ngushtë për periudha të zgjatura kohore. Kjo mund të përfshijë zvogëlimin e madhësive të klasave, tavolinat e riorganizuara për të siguruar që fëmijët nuk do të grumbullohen me njëri-tjetrin dhe të kryejnë aktivitete të tjera argëtuese jashtë.

Në SHBA, fëmijët përbëjnë rreth 22 përqind të popullsisë. Vetëm 2 përqind e tyre janë të prekur nga koronavirusi deri më tani, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Ende nuk dihet se çfarë është kjo pabarazi, tha Dr. C. Buddy Creech, profesor i asociuar i pediatrisë në Qendrën Mjekësore Universitare Vanderbilt në Nashville, Tenesi.

“Kjo ka qenë një pandemi e çuditshme sepse zakonisht për viruset e frymëmarrjes, fëmijët janë të parët dhe më të prekurit thelbësisht,” tha Creech. “Kjo ka prekur më shumë të rriturit, dhe veçanërisht të moshuarit.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb