Një stuhi që përfshiu pjesë të Gjermanisë gjeneroi tre tornado, tha shërbimi i motit i vendit të shtunën. Më shumë se 40 persona u plagosën në një qytet perëndimor.

Meteorologët kishin paralajmëruar për reshje të dendura shiu, breshër dhe erëra të forta në Gjermaninë perëndimore dhe qendrore të premten, dhe njerëzit në shtetin perëndimor të North Rhine-Westphalia u këshilluan të qëndrojnë në shtëpi. Stuhitë të enjten tashmë kishin ndërprerë trafikun, shkulën pemët që u rrëzuan në shina hekurudhore dhe rrugë dhe përmbytën qindra bodrume në Gjermaninë perëndimore.

Shërbimi gjerman i motit konfirmoi tre tornado në North Rhine-Westphalia – në Paderborn, në Lippstadt aty pranë dhe në buzë të qytetit Hoexter, njoftoi agjencia e lajmeve dpa.

Policia në Paderborn tha se aty u plagosën 43 persona, 30 prej të cilëve u dërguan në spitale. Stuhia liroi pllakat e çatisë, rrëzoi skelat, përmbysi makina dhe bëri që degët e pemëve të përplaseshin me dritaret.

Më në jug, autoritetet në Bavari thanë se 14 persona u plagosën të premten kur kasolle prej druri ku ata po përpiqeshin të strehoheshin, u shemb gjatë një stuhie në liqenin Brombach, në jug të Nurembergut.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb