Ekstradimi në Shtetet e Bashkuar të kreut të organizatës së frikshme kriminale “Klani i Gjirit”, Dario Antonio Usuga, i njohur si “Otoniel” solli zbulimin dhe më pas rindërtimin e rrjetit të madh të drogës.

Operacioni i sotëm në Itali që çoi në sekuestrimin e një ngarkesë masive kokaine, prej 4.3 otonë u krye nga Njësia e Policisë Ekonomike dhe Financiare të Guardia di Finanza të Triestes me Drejtorinë e Qarkut Antimafia.

Një goditje shumë e rëndë për narkotrafikantët kolumbianë.

Një operacion që çoi në ekzekutimin e 38 masave të arrestit në Itali, Slloveni, Kroaci, Bullgari, Holandë dhe Kolumbi, të gjithë të akuzuar për trafik ndërkombëtar droge.

Hetimet, të cilat zgjatën më shumë se një vit dhe filluan me bashkëpunimin e gjyqësorit dhe policisë kolumbiane, së bashku me Agjencinë e Hetimeve të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, bënë të mundur rindërtimin e rrjetit të dendur të marrëdhënieve midis prodhuesve dhe blerësve të kokainës në Amerikën e Jugut në territorin kombëtar dhe evropian, që i përkasin konteksteve të njohura të krimit të organizuar që veprojnë në Veneto, Lombardi, Lacio dhe Kalabri. Në mes të zinxhirit të shpërndarjes, u identifikuan agjentë të rëndësishëm dhe tregtarë me shumicë, si dhe punonjës të ndryshëm transporti, të gjithë subjekt i masave kufizuese të marra.

Jo vetëm hetime teknike dhe klasike: provat u grumbulluan edhe nëpërmjet përdorimit të agjentëve “të fshehtë”, të cilët depërtuan në organizatë duke simuluar për të menaxhuar pjesën logjistike të trafikut.

Mbledhja e provave u mundësua nga plot 19 “dërgesa të kontrolluara” radhazi, midis majit 2021 dhe majit 2022, falë të cilave u identifikuan ndërmjetësues të rëndësishëm në sistemin botëror të trafikut të drogës dhe një numër i madh transportuesish që operojnë si brenda dhe jashtë vendit.

Janë sekuestruar 4.3 tonë neto kokainë – një nga sekuestrimet më të mëdha ndonjëherë në Evropë – e cila vlerësohet të jetë paguar për rreth 96 milionë euro nga grupet kriminale të blerësve. Në tregun italian, shitjet me pakicë do të kishin më shumë se dyfishuar vlerën përfundimtare, duke arritur në një çmim prej të paktën 240 milionë euro. Gjatë operacionit, përveç disa automjeteve, mes të cilëve një kamion dhe një fuoristradë me vlerë mbi 100 mijë euro, u sekuestruan edhe 1.850.000 euro cash: burime financiare dhe pasurore të poseduara nga organizata kriminale.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: