Një ngjarje tragjike ka ndodhur në Afrikë. Mediat e huaja bëjnë me dije se 15 njerëz në një minierë artizanale ari kanë mbetur të vdekur, pasi janë zënë poshtë nga dheu i cili ka rrëshqitur.

Mediat shkruajnë se  katastrofa ndodhi të shtunën në provincën e largët Siguiri, 800 km nga kryeqyteti Conakry.

Në mesin e viktimave kanë qenë edhe dy gra. kurse qeveria shprehet se për këtë rast kanë filluar hetimet.

Zona mban disa nga rezervat më të mëdha të arit të Afrikës Perëndimore.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb