Aktorja Susan Sarandon është arrestuar pasi mori pjesë në një protestë në New Jork në Albany për të rritur pagën minimale për punëtorët e restoranteve me bakshish.

Ligjvënësit e shtetit të Nju Jorkut po përgatiten të rrisin pagën minimale në 17 dollarë në orë, megjithëse punëtorët e restoranteve me bakshish janë të përjashtuar nga ky ligj i ri.

Aktorja 76-vjeçare ishte një nga tetë aktivistët e One Fair Wage që u arrestua.

Gazetarja e Spectrum 1 Albany, Kate Lisa, ndau gjithashtu një video në Twitter që tregonte aktivistët – duke përfshirë ish-kandidaten e nën-guvernatorit të Nju Jorkut, Ana Maria Arcila – në hyrje të Kapitolit të shtetit duke brohoritur vazhdimisht, “Një pagë e drejtë ! ». Ata po përpiqeshin gjithashtu të përhapnin një flamur gjigant rozë në të gjithë dhomën përpara se të arrestoheshin për ndërprerje të mësimit.

Sarandon dhe të tjerët dolën në gjyq, u gjobitën dhe u liruan.

Para arrestimit të saj, Sarandon foli në tubim ku këmbënguli se sa të rëndësishëm janë këta punëtorë.

“Ata janë shumë, shumë të rëndësishëm dhe duhen trajtuar me dinjitet, jo vetëm për punën e palodhur që bëjnë, por edhe për atë që duhet të bëjnë për të komunikuar, kuptuar dhe për të qenë të durueshëm dhe të gjitha gjërat që shkojnë në një biznes të suksesshëm.” ka thënë aktorja e njohur.

Pak ditë më parë, Sarandon doli përsëri në rrugët e Nju Jorkut duke marrë pjesë në grevën e Guild Writers of America.

Aktorja u pa duke mbajtur një shenjë të Skuadrës së Shkrimtarëve të Amerikës Lindore teksa protestonte jashtë selisë së Netflix në Nju Jork.

Ajo ka treguar mbështetje për kauza të ndryshme gjatë gjithë karrierës së saj. Jo shumë kohë më parë ajo mbështeti popullin palestinez sepse, “ata po luftojnë kundër qeverisë Netanyahu”.

Sarandon u arrestua gjithashtu në qershor 2018 në protestat e grave në Uashington, DC.

Ajo u arrestua së bashku me 575 të tjerë që protestonin kundër politikave të imigracionit të Presidentit Donald Trump.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb