Mbytja e kryqëzorit të raketave të Rusisë Moskva ka njëfarë rëndësie për atë që ka qenë kryesisht një luftë tokësore në Ukrainë, sipas Shashank Joshi, redaktor i mbrojtjes i The Economist.

Anija nuk kishte raketa lundrimi që mund të gjuanin në tokë, por po siguronte mbrojtje ajrore për anijet e tjera përreth saj, të cilat mbanin raketën e kalibrit për të goditur objektivat në Ukrainën jugore dhe qendrore, tha Joshi për programin World At One të BBC Radio 4.

“Në një farë kuptimi, ishte një dhëmbëz në makinën detare për sa i përket mbrojtjes ajrore dhe komandës dhe kontrollit, dhe në komunikimin me anijet e tjera që lehtësonin goditjet direkte në tokë”, tha ai.

Ai tha se kërcënimi që anija paraqiti së bashku me atë flotë në tërësi, e cila tani është larguar pak nga vija bregdetare, po e detyronte Ukrainën të mbante më shumë njerëz rreth Odesës, qytetit që ishte nën kërcënim.

“Po paraqiste gjithashtu një kërcënim amfib në mënyrë indirekte përmes anijeve që mbronte”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb