Qeveria e Arabisë Saudite dërgoi 168 tonë ndihma humanitare në Ukrainë.

“Dy avionë sauditë të ndihmës që transportonin 168 tonë ndihmë të Arabisë Saudite për popullin ukrainas kanë mbërritur në aeroportin polak Rzeszow pranë kufirit me Ukrainën”, raporton SPA .

Ndihma përbëhet nga materiale strehimi, gjeneratorë elektrikë dhe pajisje mjekësore.

Siç është raportuar, Ministri i Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Arabisë Saudite, Princi Faisal bin Farhan Al Saud vizitoi Kievin më 28 shkurt.

Arabia Saudite nënshkroi një marrëveshje dhe një memorandum mirëkuptimi për t’i ofruar Ukrainës një paketë shtesë ndihme humanitare prej 400 milionë dollarësh.

Arabia Saudite më parë ka ofruar ndihmë të menjëhershme mjekësore dhe humanitare me vlerë 10 milionë dollarë për refugjatët nga Ukraina në vendet fqinje, përfshirë Poloninë, në koordinim me qeverinë polake dhe agjencitë e OKB-së.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb