25 prilli në Itali përkon me Ditën e Çlirimit dhe në të gjithë vendin u ndërmor nisma për të kënduar himnin partizan “Bella Ciao” nga ballkonet e shtëpive, një iniciativë që u përkrah nga të shumtë.

“Bella Ciao”, kënga simbolike e luftës partizane kundër fashizmit, sot bëhet himni i një beteje të re, asaj të armikut të padukshëm, por jo më pak të egër, Covid-19.

Shtatë artistë nga e gjithë bota, secili nga shtëpia e tyre, ku janë të detyruar nga karantina, të koordinuar nga kantautor napolitan Tommaso Primo, kanë vendosur të riinterpretojnë këngën e famshme, me prodhimin e Giuseppe Spinelli dhe kontributin artistik të vetë Giuseppe Spinelli, të Antonio Esposito, Archangel Michele Caso dhe Stella Manfredi.

Një version intensiv, pasionant, i kuptuar në vetëdijen se për të luftuar betejat e sotme nuk duhet të harrojmë se çfarë ka qenë. Një klithmë gëzimi dhe shprese nga çdo kontinent, për t’u rikthyer së shpejti për të kënduar.

Tommaso Primo nga Italia, Guillem Rome nga Spanja, Samah Mustafa nga Palestina, Dewis Caldes nga Brazili, Georgios Strimpakos nga Greqia dhe Lay Ba nga Senegali. Mes tyre është edhe këngëtarja jonë e mirënjohur Irma Libohova, e cila e sjell në versionin shqip. Gjithashtu bie në sy edhe detaji që tërheq vëmendjen, bluza e këngëtares, që përfaqëson simbolin tonë kombëtar, flamurin kuq e zi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb