Një asteroid i madh kaloi pranë Tokës sot gjatë natës. Duke u përllogaritur sa madhësia e një minibusi, shkëmbi hapësinor, i njohur si 2023 BU, u përplas mbi majën jugore të Amerikës së Jugut pak para orës 00:30 të mëngjesit GMT (u shpërbë në atmosferë).

Ndërkohë, ka ende asteroidë me përmasa të konsiderueshme që qëndrojnë pranë Tokës që mbeten për t’u zbuluar.
Asteroidi i sotëm u kap vetëm fundjavën e kaluar nga astronomi amator Gennadiy Borisov, i cili operon nga Nauchnyi në Krime, gadishulli që Rusia mori nga Ukraina në 2014.

Vëzhgimet vijuese kanë përmirësuar atë që dimë për madhësinë e 2023 BU dhe, më e rëndësishmja, orbitën e tij.
Kjo është mënyra se si astronomët mund të ishin kaq të sigurt se do të humbiste planetin, edhe pse ai hyri brenda harkut të zënë nga satelitët e telekomunikacionit në botë, të cilët ndodhen 36,000 km (22,000 milje) mbi ne.

Ndërkohë, shanset për të goditur një satelit janë shumë, shumë të vogla. Me një madhësi të vlerësuar prej 3,5 deri në 8,5 metra të gjerë (11,5 deri në 28 këmbë), shkëmbi ka të ngjarë të jetë shpërbërë lart në atmosferë. Megjithatë, do të kishte prodhuar një top zjarri spektakolar. Tashmë po bëhet një përpjekje e madhe për të gjetur asteroidët shumë më të mëdhenj që me të vërtetë mund të dëmtojnë nëse do të godasin Tokën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb