Dhjetëra mijëra njerëz në Turqi dhe Siri u hodhën nga shtretërit e tyre herët këtë mëngjes nga zhurma e çarjes së Tokës.

Tërmeti më shkatërrues që ka goditur rajonin që nga viti 1939 shpërtheu nën këmbët e tyre para agimit, duke shkaktuar një shteg kaosi të plotë që shtrihej përtej 321 km në të dy kombet.

Mijëra njerëz kanë humbur tashmë jetën, me mijëra të tjerë të bllokuar nën rrënojat e ndërtesave të panumërta të shkatërruara nga tërmeti i egër me magnitudë 7.8 ballë.

Disa orë më vonë, strukturat e dobësuara që ia dolën të përballonin valën fillestare të goditjes u shembën pasi shpërtheu një tërmet i dytë me magnitudë pothuajse të barabartë, duke varrosur edhe më shumë trupa të pafuqishëm nën masa betoni dhe duke terrorizuar familjet e zhvendosura të detyruara të grumbulloheshin për ngrohtësi në ajrin e hidhur të dimrit.

MailOnline sjell pamjet e pabesueshme nga epiqendra e tragjedisë, video që tregojnë shkallën e shkatërrimit dhe përpjekjet e pafundme të shërbimeve të urgjencës, punonjësve të ndihmës dhe banorëve për të shpëtuar vëllezërit e tyre.

Videot tronditëse nga rrugët e Turqisë kapën momentin kur ndërtesat e larta dhe blloqet e apartamenteve thjesht shpërthejnë ndërsa Toka lëvizte poshtë tyre.

Nuk është çudi që tërmeti shkaktoi një kërdi të tillë, vala e tij goditëse mbarti një fuqi të tillë saqë u regjistrua në sensorët e sizmologëve deri në veri deri në Groenlandë.

Por pamjet janë gjithsesi krejtësisht befasuese.
Qytetarët mund të shihen në punën e tyre, duke ecur nëpër rrugë ndërsa trafiku zhurmon kur papritur ata janë zhytur në qendër të një kantieri prishjeje.

Ndërtesa të mëdha që dukeshin të rrënjosura në tokë, u palosën si një pirg letrash pa paralajmërim dhe përfshinin kalimtarët në një re pluhuri toksik.

Një burrë që foli për AFP në qytetin sirian të Alepos tha se terrori i të parit të ndërtesës së tij duke u shembur dhe shtypur disa familje që nuk ishin në gjendje të shpëtonin, ishte i pakrahasueshëm edhe me konfliktin e armatosur që ka pllakosur Sirinë prej vitesh.

Turqi Termeti 5
Turqi Termeti 5

“Unë nuk e kam pasur atë ndjenjë gjatë gjithë viteve të luftës” në Siri që nga viti 2011, tha Anas Habbash.
“Kjo ishte shumë më e vështirë se predha dhe plumba.”

Presidenti i Turqisë, Erdogan tha këtë mëngjes se më shumë se 2,800 ndërtesa në të gjithë vendin ishin rrëzuar, por numri i vërtetë ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë.

Pasojat e tërmeteve lanë banorët me fat që të shpëtonin me jetën e tyre në tronditje totale.

Ky klip tregon se si dhjetëra njerëz qëndruan në majë të një mali me rrënoja, i cili vetëm pak minuta më para kishte qenë një bllok apartamentesh shumëkatëshe, trupat e tyre të ngrirë në vend dhe shprehjet e hutimit të plotë të gdhendura në fytyrat e tyre.

Ndërkohë, të tjerë gërvishtnin me duar të zhveshura mbi mbeturinat, duke rrezikuar jetën e tyre në një përpjekje të dëshpëruar për të gërmuar për të mbijetuarit e grimcuar nën shkëmb dhe metal që më parë përbënte shtëpinë e tyre.

Ndërsa zyrtarët qeveritarë dhe organizatat e ndihmës filluan të koordinojnë reagimin e tyre, vinça të ndryshëm, gërmues dhe lëvizës dheu u vendosën për të hequr copat më të rënda të rrënojave, duke lejuar vullnetarët të punonin me lopatat e tyre të dorës.

Por dhjetëra civilë të tmerruar mbetën thjesht në këmbë në rrugë, disa të veshur me pak më shumë se këmisha nate dhe pizhame, pavarësisht temperaturave të ftohta.

Ndërsa binte nata, një mori autoambulancash dhe automjetesh të urgjencës zbritën në skenën e një ndërtese të shembur, dritat e tyre blu vezulluese që ndriçonin sfondin pothuajse të ngjashëm me luftën dhe theksonin shkallën e dëmit.

Presidenti turk Tajip Erdogan paralajmëroi se numri i vërtetë i viktimave nuk do të dihet për ditë të tëra, ndërsa ekspertët e fatkeqësive parashikuan se numri i vdekjeve eventuale mund të kalonte 10,000.

Në orët pas lëkundjeve shkatërruese, dolën pamje tronditëse të të mbijetuarve që filmonin veten të bllokuar brenda rrënojave, duke u lutur në mediat sociale për ndihmë për të shpëtuar.

Të plagosurit përshkruan sesi shtëpitë e tyre filluan të dridheshin aq fort sa muret u plasën dhe u shkatërruan, ndërsa të tjerë thanë se zhurma ishte si të dëgjoje një tren mallrash që gjëmon pranë dritares së tyre.

Një burrë, Nilüfer Aslan, përshkroi duke u thirrur të afërmve të tij në apartamentin e tyre të katit të pestë në qytetin turk të Adanas, duke thënë: “Ka një tërmet, të paktën le të vdesim së bashku në të njëjtin vend”.

Familja shpëtoi, por gjeti se katër ndërtesat përreth tyre ishin shembur të gjitha, duke lënë shumë të bllokuar brenda.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Tërmeti i parë, me magnitudë 7.8 ballë, ra në orët e para të mëngjesit të sotëm, ndërsa familjet flinin brenda shtëpive të tyre, duke u lënë atyre pak kohë për të mbledhur mendjen dhe për të shpëtuar të padëmtuar.

Operacionet e shpëtimit do të vazhdojnë gjatë gjithë orëve, por kushtet e vështira, temperaturat në rënie dhe shkalla e madhe e shkatërrimit bëjnë që shpëtimtarët të përballen me një detyrë të mundimshme.

Pavarësisht tmerrit, shkatërrimit dhe vdekjes që ka ndodhur sot në pjesën më të madhe të Turqisë dhe Sirisë, pati disa momente të shkurtra shprese.

Një seri klipesh, që të pikëllojnë zemrën dhe të ngrohin njëkohësisht, treguan sesi shpëtuesit dhe banorët e guximshëm arritën të nxirrnin disa fëmijë nga poshtë një strukture të shembur, duke i shpëtuar ata nga ajo që dukej se ishte një vdekje pothuajse e sigurt.

Ekipet e shpëtimit mund të dëgjoheshin duke zhurmuar nga kënaqësia teksa nxorën me sukses fëmijët përmes boshllëqeve jashtëzakonisht të vogla në mbeturina, me shumë prej tyre që dolën në dukje vetëm me lëndime të lehta.

Por gëzimi i tyre do të jetë i shkurtër, shumë familje do të kenë humbur gjithçka që kanë dhe tani janë pa shtëpi mes të ftohtit të dimrit.

Fëmijët në Siri veçanërisht përballen me një nga situatat më komplekse humanitare në botë.

Një krizë ekonomike në përkeqësim, armiqësi të vazhdueshme të lokalizuara pas më shumë se një dekade konflikti të ashpër, zhvendosje masive dhe infrastrukturë publike të shkatërruar kanë lënë dy të tretat e popullsisë në nevojë për ndihmë.

“Imazhet që po shohim nga Siria dhe Turqia janë tronditëse”, tha drejtoresha ekzekutive e UNICEF-it, Catherine Russell. “Që tërmeti fillestar ndodhi kaq herët në mëngjes, kur shumë fëmijë ishin në gjumë të thellë, e bëri atë edhe më të rrezikshëm dhe pasgoditjet sjellin rreziqe të vazhdueshme.

“Zemrat dhe mendimet tona janë me fëmijët dhe familjet e prekura, veçanërisht ata që kanë humbur të dashurit ose që janë plagosur. Prioriteti ynë i menjëhershëm është të sigurojmë që fëmijët dhe familjet e prekura të marrin mbështetjen për të cilën kanë aq shumë nevojë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: