Asnjëherë nuk i kishte ndodhur në 54 vitet e veprimtarisë së tij shkencore të përballej me diçka të tillë: “Mosha e cunamit të rrjeteve sociale është diçka që nuk e kam përjetuar kurrë më parë në këtë nivel”, thotë imunologu më i njohur i bota, Anthony Fauci, në një intervistë me redaktorin e revistës Science, Holden Thorp.

Ka mbetur shumë pak kohë deri në dorëheqjen e tij, të shpallur gushtin e kaluar, dhe intervista është një reflektim i gjithanshëm mbi rolin e shkencës në shoqëri, për qarkun e shkurtër të komunikimit në pandemi, për vlerën e transparencës dhe përgjegjësisë së shkencëtarët.

Pas këshillimit të shtatë presidentëve amerikanë dhe pas 38 vitesh si drejtues i Institutit Amerikan të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive (NIAID), Fauci po përgatitet të largohet nga të dyja pozicionet. Për të ardhmen nuk ka ende një program të saktë, por sigurisht që dëshiron të rikthehet në lojë.
Nuk ka nostalgji për të kaluarën, por është i vetëdijshëm se ka grumbulluar një përvojë unike, të cilën tani do të donte ta ndante duke shkruar, mbajtur konferenca dhe këshilla, por “vetëm nëse i kërkohet”.

Megjithatë, duke parë prapa, është e vështirë të gjejmë mjete që na lejojnë të kundërshtojmë informacionin kaotik që shoqëron pandeminë Covid-19. Asgjë e tillë nuk kishte ndodhur në epideminë tjetër që ai kishte ndjekur nga afër, atë të SIDA-s. “Dallimi në krahasim me atë kohë është ndikimi i madh i mediave sociale si një mjet dezinformimi”, i cili është “i vështirë për t’u kundërshtuar. Unë gjithmonë kam thënë se mënyra më e mirë për të kundërshtuar dezinformimin është të vërshoni sistemin me informacione të sakta, dhe kjo është ende e vërtetë, por ju po luftoni një valë masive të dezinformatave.” Rreziku, sipas Fauci, është “humbja e betejës”, sidomos pasi vala e cunamit të mediave sociale përfundoi duke mposhtur edhe studiuesit dhe, nganjëherë, ata folën për masat për të përmirësuar infeksionet “njerëz që nuk dinin asgjë për virologjinë apo epidemiologjinë”. Është si të balancosh në një “vijë të imët”, thotë Fauci, “të gjesh veten duke hedhur poshtë pretendimet që nuk bazohen në prova” dhe rreziku është “të akuzohesh për arrogancë”. Ashtu siç është e vështirë të shpjegohet se shkenca është vazhdimisht në zhvillim. Për këtë arsye, shton Fauci, studiuesit “duhet të mësojnë të komunikojnë pasigurinë” dhe të bëjnë të qartë se, “edhe përballë asaj që tani është një fakt real, dera duhet të lihet e hapur për ndryshimin, bazuar në të dhëna të reja”.

Qartësia dhe transparenca e shkencëtarëve janë, pra, veçanërisht të rëndësishme kur ata kanë punë në qeveri: “ata shpesh kanë frikë të thonë diçka dhe unë u them prapa skenave: Cili është problemi? Nuk do të humbisni punën për të thënë të vërtetën. Ju mund t’i bëni disa njerëz pak të shqetësuar, por çfarë? Nuk ka rëndësi. Jini të hapur dhe transparent”. Edukimi i njerëzve “për të përmirësuar shkrim-leximin shkencor” është një tjetër nga prioritetet e treguara nga Fauci.
Në dritën e gjithë kësaj, është e qartë se ai nuk është shumë i shqetësuar për 82 vitet që do të mbushë në prag të Krishtlindjeve: “Unë kam ende energji, pasion, entuziazëm dhe faleminderit Zotit që jam mirë me shëndet” dhe prandaj, ” pa ngjarje të papritura, do të doja të shkruaja, të mbaja konferenca dhe t’i jepja këshilla kujtdo që më kërkon”.

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: