Bosi italian i mafias super i kërkuar Matteo Messina Denaro, në arrati prej 30 vitesh, u arrestua nga karabinierët e skuadrës Ros në një klinikë private në Palermo.

Hetimi që çoi në arrestimin e bosit mafioz Castelvetrano (Tp) u koordinua nga prokurori Maurizio de Lucia dhe zv/prokurori Paolo Guido.

Sipas mediave italiane, Matteo Messina Denaro, është arrestuar brenda klinikës private Maddalena në Palermo. Bosi ishte në strukturë “për t’iu nënshtruar terapisë”, tha komandanti i Ros-it të karabinierëve, Pasquale Angelosanto.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Djali i bosit të vjetër mafioz të Castelvetrano (Tp) Ciccio, aleat historik i Korleonezëve të Totò Riina, ishte i arratisur që nga vera e vitit 1993, kur në një letër që i kishte shkruar të dashurës së tij në atë kohë, Angela, pas masakrave mafioze në Romë, Milano dhe Firence, paralajmëroi fillimin e jetës së tij si një Pimpernel Scarlet. ”

Do të dëgjoni për mua – i shkruante ai, duke lënë të kuptohet se ishte i vetëdijshëm që menjëherë pas kësaj emri i tij do të lidhej me gjakderdhje të rënda – ata do të më pikturojnë si një djall, por të gjitha janë gënjeshtra”.

Bosi mafioz Trapani u dënua me burgim të përjetshëm për dhjetëra vrasje, përfshirë atë të vogëlushit Giuseppe Di Matteo, djalit të të penduarit të mbytur dhe tretur në acid pas gati dy vitesh robëri, për masakrat e ’92, të cilat i morën jetën gjyqtarëve Falcone dhe Borsellino, dhe për sulmet e vitit 1993 në Milano, Firence dhe Romë.

Messina Denaro ishte bosi i fundit i mafias me “lartësinë e parë” që ende kërkohej. Qindra oficerë të zbatimit të ligjit janë përfshirë në arrestimin e tij ndër vite. Një i arratisur rekord si aleatët e tij besnikë Totò Riina, i cili u shpëtoi prangave për 23 vjet dhe Bernando Provenzano, i cili arriti të shmangte burgun për 38 vjet.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb