Numri dy i Partisë Socialiste, Taulant Balla deklaroi se mbi 90% e shqiptarëve ishin pro shkarkimit të presidentit Ilir Meta dje në Kuvend.

I ftuar në emisionin “Real Story” në ‘News24’ Balla kujtoi edhe thirrjen që i bëri PD-së dhe Bashës që të përkrahnin nismën e PS për shkarkimin e Metës. Ndër të tjera ai tha se reagimi i PD-së ditën e djeshme pas shkarkimit të presidentit, ku i doli në mbrojtje Ilir Metës, ishte shkruar nga ish-kryeministri Sali Berisha dhe jo nga Lulzim Basha.

“Ne do të presim një prokuror tjetër të përgjithshëm. Më 8 maj, në emër të PS dhe grupit të saj parlamentar i kam bërë thirrje PD dhe Bashës që ta mbështeste Komision hetimor edhe pse janë në kuvend. Besoj se më shumë se 90 e kusur përqind e shqiptarëve e kanë mbështetur shkarkimin e Metës. Nëse doni t’ju them një shumicë, 98 % e atyre që janë votues të PS dhe atyre që janë votues të PD. Thirrja për Bashën ishte që PD të distancohej nga Ilir Meta. Fakti që PD e një deklaratë pa emër mori në mbrojtje Ilir Metën, ishte një deklaratë nga Sali Berisha dhe jo e shkruar nga Basha. Nëse Basha do të marr autorësinë e asaj deklarate ka një hall se mos i shtohet një kandidat tjetër për kreun e PD. Askush mos të mendojë se PS i ka hyrë këtij procesi për një axhendë të vetën të marrjes së këtij institucioni nga një përfaqësues i saj.

E vetmja parti që ka pasur dhe Presidencës ka qenë 1, e rasti i Meidanit. Ilir Meta ishte propozim i përbashkët i PS dhe PD. PD s’ka pasur një president që i ka shërbyer më shumë se Ilir Meta, më i paepur se sa oficeri Bujar Nishani. Meta është një president i shkarkuar. Kjo është një çështje që me PD në shtator do na duhet të startojmë me një komision të posaçëm të nevojës për të startuar disa reforma.”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb