Deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ka reaguar në lidhje me deklaratën e kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviç se ‘Ballkani i Hapur’ sjell konkurrencë të shëndetshme për Procesin e Berlinit.

Në një reagim në ‘Facebook’ Shehu thekson se këto dy projekte janë diametralisht të kundërt.

REAGIMI I SHEHUT
Abazovic mund te kete “te drejte” vetem ne nje kuptim, kur deklaron se “Ballkani i hapur” i dha vrull “Procesit te Berlinit!!
Vetem nqs ai nenkupton se “Ballkani i hapur” e qartesoi BE per rreziqet, qe po i ofronte Rajonit ai vete, per perpjekjet qe po beheshin per te konsoliduar hegjemonine ekonomike e politike te Serbise ne Rajon nepermejt tij.
Per perdorimin e tij si nje instrument percares midis vendeve tona, godites ndaj sovranitetit te Kosoves, thjesht destabilizues.
Dhe pa dyshim si nje zgjatim i Rusise ne Rajon nepermjet Serbise.
Elemente keto shume shqetesuese per Brukselin.
Duke e stimuluar keshtu ate te pershpejtoje Procesin e Berlinit, si mjeti kryesor cvleresues ndaj “Ballkanit te hapur”.
Ndryshe nuk mund te “perkthehen” deklarata te tilla, nqs duam t’i japim atyre nje kuptim e racionalitet!
Por sidoqofte ky “perkthim” behet i dyshimte po te lexosh me poshte ate qe Abazovic thote, qe eshte pikerkisht e kunderta e te vertetes:
“Ballkani i hapur” nuk e pengon Procesin e Berlinit duke e konsideruar kete si nje konkurrence te shendeteshme!!!
Nje analize kjo sikur ta bente zedhenesi i Vucic!
“Ballkani I hapur” e Procesi i Berlinit jane diametralisht larg njeri tjeterit.
Krahasimi i tyre eshte si te krahasosh “naten me diten”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb