Banka Botërore ka publikuar raportin ku tregohet rritja ekonomike për vendet e Ballkanit Perëndimor, për vitin që sapo lamë pas, këtë vit, e vitin që pritet të vijë.

Sipas Bankës Botërore Mali i Zi e pret rritja më e madhe ekonomike, ndërsa Bosnja e Hercegovinës është ajo që ka parë rritjen më të vogël. Shqipëria renditet e dyta në këtë raport, pas Malit të Zi për vitin që sapo lamë pas.

Banka Botërore parashesh zvogëlim të rritjes globale deri në 2023, gjë që rrit rrezikun sipas tyre për huamarrjet e ekonomive në zhvillim.

Publikimi i Bankës Botërore:

Screenshot 3
Screenshot 3

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb