Kreu i Partisë Demoratike, Lulzim Basha, tha me tone të prera se opozita e bashkuar nuk do të lejojë ndryshimin e marrëveshjes së 5 qershorit.

Basha kujtoi deklaratat e ndërkombëtarëve, të cilët kanë thënë se nuk mund të bëhen ndryshime një vit para zgjedhjeve, duke thënë se e vetmja rrugë për të ecur përpara është dhënia fund e maskaradës së Ramës.

“Rama nuk ka thënë asnjë fjalë për maniouliin zgjedhor të 2016-2017, as nuk është disntacuar ndaj atyre që u kapën duke vjedhur vota, përkundrazi e ka promovuar dhe vazhdon t’iu shërbejë atyre. Gjëja e parë që kërkoj nga cdo qytetar është të refuzojë dhe përbuzë këtë lojë, që iu trajton ju si rraketake. Nëse Rama ka vendosur të bëjë ndryshime të tjera, është i detyruar të kthehet në diskutimet e Këshillit Politik.

E vetmja gjë në të cilën ne jemi investuar është ta sjellim rrotacionin me sa më pak kosto për vendin. Dua të them sot cdo qytetari që unë personalisht, PD dhe opozita e bashkuar, jemi të vendosur dhe përkushtuar të bëjmë gjithcka për miratimin dhe zbatimin e marrëveshjes së 5 qershorit, ku pika 2 qartësisht përjashton mundësinë e ndryshimit të njëanshëm të sistemit zgjedhor. Sot me thirrjet e komisionerit për zgjerim, dje me mesazhet e qarta të ambasadores së SHBA, para disa ditësh me mesazhet e ardhura me mesazhet e PE dhe me rekomandimin e qartë të OSBE kundër cdo ndryshimi një vit para zgjedhjeve, është e qartë se e vetmja mënyrë për të ecur përpara është dhënia e fund e kësaj maskarade”, deklaroi kryedemokrati.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb