TIRANE- Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka shpjeguar platformën e opozitës për vettingun në politikë, duke u ndalur tek aspektet kryesore. Në emisionin “Të Paekspozuarit” me Ylli Rakipin në “News24”, përballë analistëve Fatos Lubonja dhe Andi Bushati, kryedemokrati Basha tha se me këtë proces synohet t’i jepet fund lidhjes së politikës me krimin.

Çfarë është vettingu në politikë?
Shqiptarët e mbajnë mend fare mirë se në Parlamentin e kaluar Rama futi njerëz pa lidhje me politikën, po as me PS, por vetëm se u angazhuan në fushatën e 2013. Një pjesë tyre ishin dënuar në vendet e BE për vrasje, përfshirje në krimin e organizuar, trafik droge, etj. Emra të njohur për publikun nga Mark Frroku, Armando Prenga, Elvis Rroshi. Pas situatës së krijuar pati një konfrontim fizik në Parlament, më pas pasoi bojkoti, dhe nisur nga kjo gjendje u kalua në ligjin e dekriminalizimit. Ky ligj ka larguar plot 333 zyrtatë të lartë, nga deputetë, e deri te administrata.

Ju akuzoni njëri-tjetrin… deri ku e caktoni ju, deri ku shkon ky vetting?
Pse ka nevojë për vettingun në politikë? Pasi marrëdhënia e politikës me krimin është transformuar, nuk janë më në Kuvend kriminelët, por janë politikanët e lidhur me krimin. Është i njëjti përkufizim që përdoret për vettingun në drejtësi. Me këtë proces, politikanët e lidhur me krimin duhet të hetohen. Ne jemi në kushtet kur kemi një ministër të Brendshëm që ka vëllain trafikant të dënuar për drogë në Itali. Për këtë proces ka nevojë, dhe kjo nuk ka nevojë të shpjegohet. Po kështu është rasti i Taulant ballës, i cili thotë se e kam mik familje një të dënuar. Kemi Ergys Çyrbjen. Nëse pranojmë që ky është problemi, atëherë propozojmë një zgjidhje.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb