TIRANE

Ish-kryeministri Sali Berisha në ditën e lirisë së shtypit shkruan se situata në vendin tonë është alarmante. Përmes një postimi në “Facebook”, Berisha thekson se sot është dita ku duhet të dënohet me ashpërsinë më të madhe dhuna, terrori verbal, fizik  nga ‘kreu i meduzës’ që ushtron një urrejtje patologjike ndaj gazetarëve

“Sot dita e shtypit te lire!

SOS ne Shqiperi, liria e shtypit ne gijotine!

Te dashur miq, sot eshte nje dite e rendesishme per gazetaret, shtypin, lirine e fjales por edhe per te gjithe individet dhe mbare shoqerite qe besojne dhe vleresojne lirine dhe vlerat e saj.

Sot eshte nje dite solidarizimi, mirenjohje dhe nderimi per te gjithe ata gazetare, te cilet me kurajo te madhe, integritet profesional mbrojne me lajmet, raportimet, editorialet, komentet, analizat e tyre interesin publik pavaresisht nga presionet, rreziqet, kercenimet, keqtrajtimet si ne asnje vend tjeter te Europes qe ushtrohen ndaj tyre nga kreu narkoshtetit, Edvin Kristaq Meduza, nje goxille e fjales se lire, dhe narko qeveritareve, narkozyrtareve dhe banditeve te tjere te narkoshtetit dhe regjimit te kakistokracise.

Sot gjithashtu le te denojme ne me ashpersine me te madhe dhunen, terrorin verbal dhe fizik qe personalisht kreu i meduzes me horrat e narkoshtetit te tij ushtrojne me nje urrejtje patologjike ndaj gazetareve. Po rikujtoj ketu se vetem ne harkun kohor nje mujor jane dhunuar nga fallangat e gangstereve zyrtar te narkoshtetit shtate gazetare, me shume se ne mbare vendet e kontinentit te marra se bashku.

Ndaj te dashur miq le t’iu bejme thirrje ne OSBE ne Vjene, Keshillit te Europes, Komisionit te Helsinkit te Kongresit te SHBA, Komisionit te te Drejtave te Njeriut te Parlamentit Europian, Human Right Ëatch, Amnisty International, Reportereve pa Kufij te nderhyne me urgjence me te madhe per ndalimin e dhunes dhe terrorit te eger qe bastardi i xhelateve hoxhist dhe rregjimi i tij i kakistokracise ushtron ndaj gazetareve, mediave dhe lirise se tyre. Sb”- shkruan Berisha.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb