Presidenti i SHBA-së, Joe Biden ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin e Kenias, Uhuru Kenyatta.

Në deklaratën nga Shtëpia e Bardhë, thuhet se Biden dhe Kenyatta kanë zhvilluar një bisedë telefonike.

Gjatë bisedës, Biden ka theksuar rëndësinë e lidhjeve të fuqishme mes SHBA-së dhe Kenias, duke shtuar vendosmërinë e SHBA-së për të punuar afër me Kenian në mbështetje të paqes dhe sigurisë rajonale.

“Presidenti ka vlerësuar udhëheqësinë e Kenias në Bririn e Afrikës si dhe angazhimin në luftën kundër terrorit, rritjen ekonomike, luftën kundër ndryshimeve klimatike dhe zhvillimin e qëndrueshëm”, thuhet në deklaratë.

Në bisedë liderët gjithashtu trajtuan edhe krizën humanitare në rajonin Tigray të Etiopisë.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb