Borxhi publik bruto i Libanit arriti në 100.7 miliardë dollarë amerikanë në fund të marsit, një rritje prej 3.5 përqind nga viti në vit, tha Byblos Bank e vendit në një raport javor të publikuar të martën.

Borxhi i shprehur në paund libanez arriti në 61.3 miliardë dollarë deri në mars, 1.2 për qind më shumë nga e njëjta periudhë e vitit të kaluar, ndërsa borxhi në valutë të huaj u rrit me 7.3 për qind nga viti në vit në 39.4 miliardë dollarë, sipas raportit.

Libani ka vuajtur nga një krizë e paprecedentë financiare në vitet e fundit dhe ka nevojë për reforma strukturore nga qeveria në këmbim të miliarda dollarëve ndihmë nga Perëndimi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb