Mijëra protestues u mblodhën sot para Parlamentit bullgar, duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Bojko Borisov, për shkak të dështimit të tij në luftën kundër korrupsionit.

Protestat, të cilat kanë filluar që nga korriku e kanë përshkallëzuar krizën politike në vend. Aktivistët i bënë thirrje Borisovit dhe prokurorit publik Ivan Geshev të japin dorëheqje. Ata akuzohen për fshehjen e lidhjeve me krimin organizuar, gjë që ata e mohojnë.

Protestuesit akuzojnë tre herë kryeministrin Borissov, 61 vjeç, për dështimin për të luftuar korrupsionin që shkatërron sundimin e ligjit dhe përfiton manjatët e fuqishëm në vendin më të varfër të Bashkimit Evropian. Në parlament, Presidenti Rumen Radev bëri thirrje për dorëheqjen e qeverisë së qendrës së djathtë të Borissov dhe u bëri thirrje deputetëve të hedhin poshtë planet për një kushtetutë të re.

Borisov është zotuar të japë dorëheqjen nëse parlamenti miraton thirrjen e tij për zgjedhjen e një asambleje të madhe kombëtare të ngarkuar me votimin e një kushtetute të re. Sidoqoftë, ai nuk ka gjasa të marrë vota të mjaftueshme për të çuar përpara planin e tij.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: