CIES, Observatori Botëror i Futbollit, i specializuar në studimin e çdo statistike, ka bërë një listë të 50 lojtarëve më të mirë të vitit 2020, pra nga janari e deri kur garat u ndërprenë për shkak të pandemisë së koronavirusit. CIES është bazuar në paraqitjen e tyre në fushën e lojës në 5 kampionatet më të mira europiane dhe që kanë zhvilluar një numër të caktuar ndeshjesh sipas statistikave të Opta-s. Lajmi i bujshëm është se në këtë listë të këtyre ndeshjeve të këtij viti, nuk ka vend për Leo Mesin!

Lista

Xhordan Henderson Liverpul
Presnel Kimpembe Paris Sën Zhërmen
Tiago Alkantara Bajern Mynih
Jadon Sanço Borusia Dortmund
Musa Diabi Bajer Leverkusen
Marko Verrati Paris Sën Zhërmen
Zherom Boateng Bajern Mynih
Josip Iliçiç Atalanta
Lukas Pizçek Borusia Dortmund
Angel Di Maria Paris Sën Zhërmen
Joshua Kimish Bajern Mynih
Aksel Vitsel Borusia Dortmund
David Alaba Bajern Mynih
Mats Humels Borusia Dortmund
Kai Haverc Bajer Leverkusen
Benxhamin Pavard Bajern Mynih
Kilian Mbape Paris Sën Zhërmen
Virxhil Van Dajk Liverpul
Rafael Gerreiro Borusia Dortmund
Tomas Myler Bajern Mynih
Joe Gomez Liverpul
Mohamed Salah Liverpul
Duvan Zapata Atalanta
Rodri Mançester Siti
Jonatan Tah Bajer Leverkusen
Papu Gomez Atalanta
Kristiano Ronaldo Juventus
Kristofen Nkunku Lajpcing
Kevin De Bryjn Mançester Siti
Felipe Kaisedo Lacio
Luis Alberto Lacio
Robert Levandovski Bajern Mynih
Akraf Hakimi Borusia Dortmund
Alison Beker Liverpul
Idriza Geje Paris Sën Zhërmen
Toni Kros Real Madrid
Huan Kuadrado Juventus
Fabio Kuajlarela Sampdoria
Aron Ramsej Juventus
Benxhamin Andre Lilë
Sven Bender Bajer Leverkursen
Kasermio Real Madrid
Aleksandre Ukidja Metz
Fernandinjo Mançester Siti
Paulo Dibala Juventus
Zhorzhijo Çelsi
Antonio Rudiger Çelsi
Rodrigo Bentankur Juventus
Fabian Ruiz Napoli
Sergio Buskets Barcelona

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: