Autoritetet franceze klasifikuan dhe shpallën si zona me rrezik të lartë infektimi nga koronavirusi rajonet e Parisit dhe Marsejës, njoftoi gazeta e njohur franceze ”Le Figaro”.

Gazeta citon dekretin e qeverisë të botuar sot në Fletoren Zyrtare.

Bazuar në këtë klasifikim, prefektët lokalë do të jenë në gjendje të miratojë masa më kufizuese për të përmirësuar përhapjen e virus.

Detyrimi për të veshur një maskë tashmë është në fuqi në të dy qytetet, madje edhe jashtë, në zona veçanërisht të mbushura me njerëz.

Dje, Franca preku kulmin e 2 700 infeksioneve të reja në një ditë.

Ndërkohë, Britania e Madhe ka vendosur detyrimin e karantinimit 14 ditor për ata që vijnë nga jashtë duke filluar nga nesër në mëngjes në orën 04:00./

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb