Presidenti i Republika Srpskas, Millorad Dodik ka bërë një deklaratë skandaloze nga Rusia.

Ai tha se situata do të ndryshojë në mënyrë dramatike pas 2 majit, “na pëlqeu kjo apo jo”, transmeton Telegrafi.

“Në marrëdhëniet tonat të ndërsjella do të jetë muri kinez”, tha Dodik.

Ai theksoi se për popullin serb “kurrë nuk do të pajtohet me narrativën e Sarajevës politike dhe një pjesë të komunitetit ndërkombëtar rreth gjenocidit të supozuar në Srebrenicë”.

Dodik tha nga Shën Petersburgu se shtytja e rezolutës për Srebrenicën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së “po e shtyn Bosnjën dhe Hercegovinën drejt një ndarjeje paqësore”.

“Është një gënjeshtër e neveritshme se rezoluta do të përshpejtojë pajtimin. Është një sajesë që tregon qëllime propagandistike dhe asgjë tjetër. Kërkojmë vetëm që të respektohet shkronjat e Dejtonit dhe letra e Kushtetutës”, shtoi Dodik.

“Situata do të ndryshojë në mënyrë dramatike pas 2 majit. Na pëlqeu apo jo. Në marrëdhëniet tona të ndërsjella do të jetë muri i madh kinez. Ne nuk duam të ndajmë ajrin me boshnjakët, e lëre më vlera të tjera. Që i shtyni etiketën e një kombi gjenocidal një kombi të tërë dhe jeni të vetëdijshëm se ai nuk ka ekzistuar, më mirë thënë nuk ka ndodhur kështu”, tha për fund Dodik.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb