Pasi Britania miratoi ligjin për të dëbuar disa azilkërkues në Ruandë, shefi i ri I OKB-së për të drejtat e njeriut, Volker Türk i ka kërkuar qeverisë britanike që të rishqyrtojë planet e saj për të depërtuar azilkërkuesit në Ruandë.

OKB ka paralajmëruar kështu se në të shkuarën ka pasur skema të ngjashme “përfundimtar” kishin çuar në trajtimin “thelbësor çnjerëzor” të refugjatëve.

Në komentet e tij të para publike mbi polemikën që nga marrja e detyrës dy muaj më parë, Türk hodhi poshtë përshkrimin e kryeministrit Rishi Sunak për marrëveshjen prej 140 milionë paund, duke thënë se është problematike ligjërisht dhe etnikisht, teksa ka shtuar se ka gjasa që të mos funksionojë.

“Ju nuk mund t’i transferoni përgjegjësitë tuaja ndaj një shteti tjetër në mënyrën që është parashikuar nga qeveria e Britanisë. Kjo ngre shqetësime shumë serioze, si nga këndvështrimi ndërkombëtar i të drejtave të njeriut ashtu edhe nga këndvështrimi i ligjit ndërkombëtar për refugjatët”, tha Türk për Guardian.

Gjykata e Lartë vendosi ditën e hënë se plani i konservatorëve për të dërguar njerëz që kërkonin mbrojtje në Mbretërinë e Bashkuar në vendin e Afrikës Qendrore ishte i ligjshëm, duke hedhur poshtë një kërkesë nga azilkërkuesit, organizatat bamirëse dhe një sindikatë e zyrtarëve kufitarë për ta ndaluar atë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: