Dy civilë u vranë në granatimet në rajonin rus të Belgorodit në kufi me Ukrainën, ndërsa Kievi u godit nga sulmet ruse gjatë natës për të gjashtën ditë me radhë.

Kryeqyteti ukrainas ka parë sulme ajrore pothuajse çdo natë në maj, pasi u kursye relativisht në fillim të vitit.

Sulmet janë intensifikuar edhe në rajonin e Belgorodit, i cili është goditur nga bombardimet dhe inkursionet kufitare kohët e fundit.

“Shrapnel goditi makinat që kalonin pranë. Dy gra që udhëtonin në njërën prej tyre vdiqën në vend nga plagët e tyre,” tha guvernatori i Belgorodit Vyacheslav Gladkov.

Dy të tjerë u plagosën rëndë nga granatimet që goditën një fshat në rrethin e Shebekinos, ndërsa vendbanime të tjera u goditën gjithashtu pa viktima të raportuara.

Kreu i distriktit Shebekino, Vladimir Zhdanov, tha se autoritetet po vazhdonin të evakuonin njerëzit, por u përballën me kushte të vështira.

“Fatkeqësisht, është e pamundur të organizohet nisje masive me autobus apo të mblidhen njerëz në një pikë të caktuar… për shkak të rrezikut të granatimeve,” tha Zhdanov.

Banorët nga Shebekino janë vërshuar në qendrat e zhvendosura të kryeqytetit rajonal të Belgorodit që nga e enjtja, pas një tjetër përpjekjeje për inkursion të armatosur.

“Ka shumë familje me fëmijë, duke përfshirë foshnjat dhe personat me aftësi të kufizuara. Ne do të përpiqemi t’u ofrojmë atyre sa më shumë kujdes që të jetë e mundur,” tha të enjten kryebashkiaku i Belgorodit, Valentin Demidov.

Guvernatori Gladkov tha se 2,500 njerëz ishin vendosur në qendra të ndryshme të përkohshme në rajon, duke përfshirë arenën sportive të kryeqytetit rajonal.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb