Fotografi dhe dokumente që dëshmojnë historitë e shqiptarëve që shpëtuan hebrenjtë janë ekspozuar nga Arkivi i shtetit në Pazarin e ri ne Tirane. Mbesa e Hysref Frasherit dhe Murat Toptanit, rrëfen strehimin e një familjeje me 1943.

Ekspozita se pari është çelur në Paris shumë vite më parë. Në Tiranë rivjen në përkujtim të atyre hebrenjve që u shuan në Aushvic.

Ekspozita qëndron e hapur vetëm dy ditë, dhe shfaq raporte të kalimit të kufirit, lista të familjeve hebreje dhe një histori mikpritjeje.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: