Elefantët endacakë vranë një burrë 53-vjeçar në lagjen jugperëndimore të Kanungu teksa ruante të korrat e tij kundër kafshëve të egra nga Parku Kombëtar i Mbretëreshës Elizabeth në Ugandë.

Ahimbisibwe Rugaju, Zëvendës Komisioneri i Qarkut të Kanungu, në një deklaratë tha se dy elefantë u larguan nga parku dhe shkatërruan të mbjellat dhe kopshtet përpara se banorët të fillonin t’i ndiqnin përsëri në park.

“Megjithatë, ndërsa elefantët u zhvendosën drejt parkut, ata u përballën me të ndjerin ndërsa ai ruante kopshtin me patate pranë shtëpisë së tij, ku u vra menjëherë”, tha Rugaju.

Sipas Rugaju, banorët janë ankuar për kafshët endacake që po shkatërrojnë të korrat e tyre pavarësisht se qeveria ka premtuar të vendosë një gardh rreth parkut.

“Që atëherë banorët kanë kërcënuar se do t’i vrasin kafshët e egra kur ato shihen në kopshtet e tyre pasi rojet e Autoritetit të Kafshëve të Egra të ugandës kanë dështuar në detyrën e tyre për t’i kthyer kafshët në park sa herë që ata sulmojnë”, shtoi Rugaju.

Ai megjithatë u bëri thirrje banorëve që të mos dëmtojnë kafshët e egra dhe të punojnë gjithmonë me autoritetet e parkut për të siguruar që kafshët të kthehen në park.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb