Ylli britanik i popit Sir Elton John dha një performancë të veçantë në lëndinën e Shtëpisë së Bardhë për presidentit e Shteteve të Bashkuara, Zonjës së Parë dhe rreth 2 000 “krijuesve të historive të përditshme”.

Ngjarja pa një audiencë të përbërë nga mësues, studentë, infermierë, mbështetës LGBTQ +, familje ushtarake dhe avokatë të shëndetit mendor të mbledhur në South Laën për të dëgjuar performimin e artistit të shumëfishtë fitues të Grammy.

Sir Elton performoi shumë nga hitet e tij, duke përfshirë Tiny Dancer, Rocketman dhe Don’t Let the Sun Go Doën on Me, përpara se presidenti Joe Biden dhe Dr. Jill Biden ta befasonin këngëtarin me ”Medaljen Kombëtare të Shkencave Humane” për punën e tij në luftën ndaj SIDA-s dhe për të ndihmuar ata që jetojnë me këtë sëmundje përmes fondacionit ”Elton John Aids”.

”Ndihem i nderuar dhe i emocionuar nga çmimi. Që kur themelova Fondacionin në tryezën time të kuzhinës në Atlanta 30 vjet më parë, jam zotuar të mos lë askënd pas dhe do të vazhdoj në këtë mision”, theksoi Elton John.

“Ne po luftojmë për një të ardhme ku njerëzit e të gjitha racave, etnive, kombësive, orientimeve seksuale dhe identiteteve gjinore të kenë mundësinë të jetojnë të lirë nga SIDA, stigma, padrejtësia dhe keqtrajtimi – dhe unë jam shumë mirënjohës që njohja si kjo mund të na çojë në hap përpara për ta bërë realitet”, shtoi ai.

Bashkëshorti i këngëtares, David Furnish, i cili është edhe president i fondacionit Elton John Aids, tha: “Na takon ne ta bëjmë botën një vend më të mirë dhe më të drejtë dhe Eltoni është dikush që ecën me të vërtetë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb