Janë zbuluar identitetet e disa prej personave të arrestuar gjatë operacionit të zhvilluar në Spanjë e Kolumbi për shkatërrimin e një grupi kriminal ndërkombëtar të trafikut të kokainës, të përbërë nga shtetas shqiptarë, marokenë, kolumbianë e gjermanë. Operacioni “Botnia” çoi në sekuestrimin e 100 kg kokainë, 400 mijë dollarë asete kripto dhe në arrestimin e 12 personave, 10 në Spanjë e 2 në Kolumbi, mes të cilëve një shqiptar i kërkuar në Shqipëri për vrasje dhe një gjermani, të konsideruar nga Europoli si një nga objektivat me vlerë të lartë në trafikun ndërkombëtar të drogës.

Media spanjolle shkruan se shqiptari i arrestuar është Kujtim Tanase. Tanase rezulton person i shpallur në kërkim në Shqipëri për vrasje dhe ishte në pritje të ekstradimit. Bashkë me të është arrestuar i vëllai dhe krahu i tij i djathtë. Sipas mediave spanjolle grupi kriminal kërkoi ndihmë financiare nga grupi shqiptar për të financuar futjen në Spanjë të një sasie prej 100 kilogramësh kokainë nga Ekuadori. Mes dy të arrestuarve në Kolumbi është edhe Bulent Aslanoglu, alias “The Godfather”, një shtetas me shtetësi të dyfishtë suedeze dhe gjermane, të cilin policia e vendit skandinav e konsideron si ish-udhëheqës i një bande të quajtur Södertälje dhe e ka klasifikuar si HVT (akronimi në anglisht për “objektiva i vlerës së lartë” duke iu referuar më të kërkuarve). Ministria e Brendshme Spanjolle e cilësoi këtë të enjte operacionin si një “goditje të paprecedentë ndaj strukturës së një prej organizatave kriminale më të fuqishme ndërkombëtare”.

Hetimi filloi pak më shumë se një vit më parë, në fillim të vitit 2023, kur agjentët e Njësisë së Drogës dhe Krimit të Organizuar (Udyco) të Policisë Kombëtare zbuluan takime në Madrid dhe Malaga të trafikantëve të dyshuar të drogës nga grupe të ndryshme. Mes tyre ishin edhe tre të njohur të vjetër të forcave spanjolle të sigurisë. Njëri ishte Asnaloglu, i cili tashmë ishte arrestuar në vitin 2013 në Malaga, ku banon prej disa kohësh, për përfshirjen e tij në një sasi prej 246 kilogramësh kokainë të kapur në Francë, akt për të cilin kishte vuajtur dënimin në këtë vend. Dy të tjerët ishin vëllezërit Atrach, francezë me origjinë marokene, të dyshuar si drejtues të një bande të specializuar në pritjen dhe ruajtjen e drogës në Spanjë. Nga hetimet rezultoi se të tre dyshohet se organizonin hyrjen në Spanjë të sasive të mëdha të kokainës nga Kolumbia, vend ku Asnaloglu kishte kontakte të drejtpërdrejta me prodhuesit e kësaj droge.

Hetimet morën një kthesë në fund të vitit të kaluar, kur hetuesit zbuluan hyrjen në vendngjarje të Kujtim Tanases, personi i dyshuar përgjegjës në Spanjë për një klan mafioz shqiptar dhe i kërkuar nga sistemi i drejtësisë së vendit të tij për një vrasje. Siç zbuloi hetimi, ai kishte rënë në kontakt me grupin e Asnaloglu dhe vëllezërve Atrach nëpërmjet Aldelkadie El-Jebli, një maroken i vendosur në Costa del Sol, i cila supozohej se luante rolin e ndërmjetësit dhe i ishte drejtuar për t’i marrë financim. Nga ndjekjet rezultoi se pas këtyre kontakteve të para me Tanasen, i cili gjithashtu jetonte në bregdetin e Malagës, ai filloi të udhëtonte shpesh në Shqipëri dhe në Dubai. Sipas hetuesve, krimineli i dyshuar shqiptar i ka bërë këto udhëtime për të informuar shefin e tij për mundësinë e pjesëmarrjes me financim në operacion. “Ishte diçka shumë e ngjashme me një rritje kapitali”, thonë burime të njohura me hetimin.

Pasi u mor aprovimi i tyre, grupet e ndryshme të përfshira intensifikuan takimet e tyre, gjoja me qëllimin e materializimit të një dërgese të parë të drogës me rrugë ajrore nga Guayaquil (Ekuador). Operacioni policor pati një fazë të parë prillin e kaluar, pasi agjentët zbuluan gjatë vëzhgimit se katër shqiptarë, banues në Tarragona dhe dyshohet se anëtarë të asaj që në zhargonin policor njihet si “krahu operacional” i rrjetit, po udhëtonin me makinë në një magazinë të vendosur në një pronë industriale në Fuenlabrada (Madrid). Më pas policia vendosi të shfrytëzonte operacionin dhe t’i arrestonte. Kur agjentët bastisën ambientet, të gjithë ishin të zënë me futjen e 100 kilogramëve kokainë të shpërndara në çanta shpine në limane (fundet e dyfishta apo fshirjet) që kishin vendosur në dy automjete. Njëkohësisht, Tanase, ndërmjetësi, u ndalua në Marbella kur ata mbajtën një takim gjoja për të koordinuar marrjen e drogës dhe shpërndarjen e saj të mëvonshme në Katalonjë dhe prej andej, në Evropë me rrugë rrugore.

Pas goditjes së parë, Gjykata Kombëtare lëshoi tetë urdhër-arreste ndërkombëtare të drejtuara kundër pjesës tjetër të anëtarëve të grupit të identifikuar tashmë. Më 9 maj, Asnaloglu, i cili ndodhej në këtë vend për të koordinuar operacionin, dhe një kolumbian i dyshuar si anëtar i grupit të prodhimit të drogës u arrestuan në Kolumbi. Një person i dytë i së njëjtës kombësi u ndalua gjithashtu atë ditë në aeroportin e Madridit pas uljes nga vendi i tij. Nga 12 të arrestuarit, 11 janë mbajtur në paraburgim. E fundit, një grua që dyshohet se ka luajtur një rol dytësor në grup, është liruar me masë sigurie. Dy persona të tjerë janë në kërkim. Policia konsideron se me këtë operacion, në të cilin janë sekuestruar edhe 424.000 dollarë asete kripto, është çmontuar baza logjistike e grupit në Spanjë.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb