Kryeministri Mario Draghi, së bashku me kabinetin e tij qeverisës, u betuan këtë të shtunë përpara presidentit të Republikës Italiane, Sergio Mattarella. Pas ceremonisë në “Palazzo Chigi” pritet që të mbahet konferenca e parë për shtyp nga qeveria e re.

Kujtojmë se mbrëmjen e djeshme, Mario Draghi pranoi postin e kryeministrit dhe formoi qeverinë e re. Draghi i ka besuar ministrinë e Brendshme, Luciana Lamorgese, ndërsa atë të Shëndetësisë Roberto Speranza.

Daniele Franco është caktuar ministër Ekonomie, ndërsa Massimo Gravaglia-s i është besuar ministria e Turizmit. Kujtojmë se disa ditë më parë, Mario Draghi pranoi me rezerva detyrën e kryeministrit.

Emrat e ministrave, në ministritë përktëse:

Ministër Marrëdhëniet me Parlamentin – Federico d’Incà

Ministër Inovacioni teknologjik dhe tranzicioni – Vittorio Colao

Ministër Administrata publike – Renato Brunetta

Ministër Punët rajonale dhe autonomitë – Mariastella Gelmini

Ministër i Jugut – Mara Carfagna

Ministër Politikat rinore – Fabiana Dadone

Ministër Mundësi dhe familje e barabartë – Elena Bonetti

Ministër për Paaftësinë – Erika Stefani

Ministër Turizmi – Massimo Garavaglia

Ministër i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimi Ndërkombëtar – Luigi Di Maio

Ministër i Brendshëm – Luciana Lamorgese

Ministër i Drejtësisë – Marta Cartabia

Ministër i Mbrojtjes – Lorenzo Guerini

Ministër i Ekonomisë dhe Financave – Daniele Franco

Ministër i Progresit ekonomik – Giancarlo Giorgetti

Ministër Politikat bujqësore, ushqimore dhe pyjore – Stefano Patuanelli

Ministër Tranzicioni Ekologjik – Roberto Cingolani

Ministër i Infrastrukturës dhe transportit – Enrico Giovannini

Ministër i Politikave dhe Punës Sociale – Andrea Orlando

Ministër për Udhëzim – Patrizio Bianchi

Ministër Universiteti dhe kërkimi – Cristina Messa

Ministër i Kulturës – Dario Franceschini

Ministër i Shëndetësisë – Roberto Speranza

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb