Me pak më shumë se 5,000 punonjës, Byroja e Alkoolit, Duhanit, Armëve të Zjarrit dhe Eksplozivëve (ATF) është një nga agjencitë federale më të vogla për zbatimin e ligjit në Departamentin e Drejtësisë të Shteteve të Bashkuara.


Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë se ata nuk merren me individë dhe grupe të rrezikshme, si dhe kërcënime të tjera.Në fakt, ATF shkon pas disa prej kriminelëve më të dhunshëm: ata që duan të qëllojnë të tjerët ose të hedhin në erë diçka ose dikë. Natyrisht, të qenit agjent i terrenit ATF kërkon një qëndrueshmëri të madhe mendore, shkruan wearethemighty, përcjell Telegrafi.


Carlos Baixauli, ose “Box” siç e quajnë miqtë e tij, u bashkua me ATF në vitin 1986. Ai u rekrutua pasi bëri punë të fshehta për versionin shtetëror në Florida të ATF dhe për Departamentin e Policisë Miami-Dade; karriera e tij 30-vjeçare përfshinte punët rreth Kartelit Medellin, të kryesuar nga famëkeqi Pablo Escobar.


Përvoja e tij e parë si një agjent i ri ishte kur ai dëshmoi një mizori në prag të Vitit të Ri në Du Pont Plaza në San Juan, Porto Riko.

“Plaza u vu në zjarr nga punëtorët e zemëruar të sindikatës”, kujtoi Baixauli. “Ata donin të dërgonin një mesazh dhe duke bërë kështu, vranë 98 njerëz dhe plagosën mbi 100 të tjerë”.

Baixauli ishte ngarkuar me detyrë të shëtiste përmes vendit të ngjarjes për të hetuar. “Njerëzit u dogjën në vend”, tha ai. “Skena ishte si diçka që i ngjante një makthi”. Nuk u desh shumë që Baixauli të caktohej më shumë operacione të fshehta, të cilat e futën atë në punë të vështira, duke u marrë me “pushtuesit e armatosur të shtëpive”.

“Shtëpia ishte e zbrazët. Unë po flas për shtëpi të madhe, pesë, gjashtë dhoma gjumi. Por nuk kishte mobilje ose pajisje shtesë. Këto janë shtëpi që kartelet e drogës do të ngrinin në Florida. Ata janë të ruajtur nga banditë e tyre. Ata fillojnë të shpërndajnë drogë nga këto vende në vende të tjera”.

Roli i tij tjetër i fshehtë ishte ai i një punonjësi të pakënaqur të kartelit të drogës. Baixauli do t’u thoshte kriminelëve se ai nuk po fitonte para të mjaftueshme, se kishte miliona dollarë droge në këto shtëpi dhe se ai kishte nevojë për pjesën e tij të drejtë.

Ndonjëherë takimet e tij si një agjent i fshehtë ishin të rrezikshme sa vetë vdekja. Një Ekip i Reagimit të Veçantë të ATF-së kërkojnë një pjesën e jashtme të një ndërtese në Baltimore. Një mënyrë që ATF dallon nga agjencitë e tjera të zbatimit të ligjit është që ata të përpiqen të mos përdorin informatorë konfidencialë.

Ndërsa ai është jashtë ATF-së që nga viti 2016, Baixauli është akoma i shqetësuar për kërcënimet aktuale. Dhe për befasi, ai i sheh grupe si MS-13 si një kërcënim më të madh për SHBA-në se sa edhe karteli i Pablo Escobar. Mara Salvatrucha, e njohur zakonisht si MS-13, është një bandë kriminale ndërkombëtare që filloi në Los Angeles, California, në vitet 1970 dhe 1980, shkruan Wikipedia, përcjell Telegrafi.

Fillimisht, banda u krijua për të mbrojtur emigrantët salvadorian nga bandat e tjera në zonën e Los Angeles.

Me kalimin e kohës, banda u shndërrua në një organizatë më tradicionale kriminale. MS-13 dallohet nga egërsia dhe rivaliteti i saj nga bandat e tjera. Banda thuhet se aktualisht është aktive në shumë pjesë të Shteteve të Bashkuara kontinentale, Kanada, Meksikë dhe Amerikën Qendrore.

“MS-13 është 10 herë më i keq. Droga, zhvatje, vrasje brutale, prostitucion, duke terrorizuar njerëzit – dhe për sa i përket zbatimit të ligjit, ata janë kafshë që nuk kanë ndjenjën e jetës”. Ndryshe, në vitin 2017, u raportua se grupi goditi me thikë një viktimë 100 herë, i preu kokën dhe i shqeu zemrën. Por, pavarësisht nga rreziku, Baixauli ka thënë se e donte punën e tij me ATF aq shumë/ Telegraf

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb