Deri në pranverën e ardhshme, lagjia e parë te zona e “5 Majit”, ku do të sistemohen një pjesë e familjeve, shtëpitë e të cilëve u dëmtuan rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit 2019 do të jetë gati.

Kryeministri Edi Rama bashkë me kryebashkiakun Erion Veliaj dhe ministrin e Shtetit për Rindërtimin Arben Ahmetaj inspektuan punimet në kantierin që brenda një viti do të jetë një nga qendrat urbane, ekonomike, sociale më moderne në Shqipëri.

Lagjja e re është projektuar nga arkitekti i famshëm italian Stefano Boeri, për të qenë një tjetër pol i Kryeqytetit, me rreth 3500 apartamente për 11 mijë banorë, 5 objekte publike ndër të cilat edhe godina e përbashkët e tatime-doganave, 3 objekte arsimore, një shkollë profesionale, si edhe qendra franceze e edukimit të Teknologjisë Digjitale për rininë “ECOLE 42” me mbështetjen e Presidentit Macron.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb