Norvegjia ka shtyrë heqjen e masave anti-Covid që ëishte parashikuar të ndodhte në fillim të muajit gusht.

Masat që do të mbeten në fuqi përfshijnë kufizime në bare dhe restorante që lejohen të shërbejnë vetëm për njerëzit e ulur dhe kufizime në numrin e tubimeve në shtëpitë që qëndrojnë në 20 persona.

Ajo ka shtyrë sot herë të dytë hapin programuar përfundimtar për rihapjen e ekonomisë pas Lockdoën  tha pandemik. Vendimi është për shkak të përhapjes së vazhdueshme të variantit të koronavirusit Delta, njoftoi qeveria. “Një rishikim i ligjit do të bëhet në mes të gushtit ,” tha Ministri i Shëndetësisë Bend Hoye në një konferencë shtypi.

Masat për të mbetur në vend për të frenuar COVID-19 përfshijnë kufizime në bare dhe restorante që lejohen t’u shërbejnë vetëm njerëzve të ulur dhe kufizime në numrin e tubimeve në shtëpitë që mbeten në 20 persona.

Në prill qeveria prezantoi një  plan  me katër faza për të hequr gradualisht shumicën e kufizimeve të pandemisë dhe deri në mes të qershorit kishte përfunduar tre fazat e para.

Më 5 korrik, kryeministrja Erna Solmberg tha se faza e katërt ka të ngjarë të mbërrinte në fund të korrikut ose në fillim të gushtit më herët për shkak të shqetësimeve në lidhje me  variantin Delta.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb