E përditshmja sportive më e madhe në Itali, “La Gazzetta Dello Sport”, sikundër çdo vit, ka publikuar rrogat e të gjithë lojtarëve që do të militojnë në këtë sezon në Serinë A, ndërsa ne kemi shkëputur vetëm pagat e lojtarëve shqiptarë që luajnë në një prej kampionateve elitarë të futbollit botëror.

Sikundër pritej, më i paguari është Elseid Hysaj, kapiteni kuqezi që militon në radhët e Napolit dhe që merr 1.6 milionë euro në sezon nga ekipi i De Laurentisit. Me 300 mijë euro më pak ndjek ylli i Kosovës, Valon Berisha, që te Lacio paguhet 1.3 milionë euro, vetëm 100 mijë më shumë sesa Tomas Strakosha, gardiani i Shqipërisë që mbyll kështu dhe podiumin e tre top-të paguarve në Itali. Ndërkohë, pagën më të ulët e ka Marash Kumbulla që militon te Verona, i cili përfiton vetëm 50 mijë euro, por 19-vjeçari vijon të marrë minimumin e mundshëm duke qenë se është prodhim i skuadrës veroneze. Ja dhe lista e plotë pagave:

Rrogat
Rrogat

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb