Shërbimet emergjente mjekësore në Shkup kanë regjistruar këtë sezon rastin e parë të pickimit nga gjarpri.

Ky rast është raportuar të martën nga një i burgosur në Idrizovë. I lënduari është dërguar me urgjencë në Klinikën Infektive të Shkupit, ku akoma po mbahet nën vëzhgim nga bluzat e bardha.

Qendra e Maqedonisë së Veriut për menaxhimin me krizat informon në mënyrë të rregullt për paraqitjen e gjarpërinjve nëpër vendbanime dhe rekomandon qytetarët të lëvizin me kujdes, përpos në natyrë.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb