Të paktën 187 krime të lidhura me islamofobinë kanë ndodhur në Gjermani në çerekun e tretë të vitit 2019, tregoi një raport i qeverisë.

Qeveria lëshoi ​​raportin pas një pyetjeje të parashtruar nga një grup i majtë në parlament.

Të paktën 187 krime islamofobike janë kryer në tremujorin e tretë të vitit 2019, megjithatë, qeveria tha se ky numër nuk është definitiv dhe pritet të rritet pasi mund të shtohen edhe krime të tjera. Shifrat e mëparshme po ashtu ishin rritur pas njoftimit fillestar në raportet e qeverisë.

Njëzet e pesë nga sulmet kanë vënë në shënjestër drejtpërdrejt xhamitë ose vendet e adhurimit.

Burhan Kesici, kryetari i Këshillit Islam me qendër në Berlin, tha për AA se gjuha anti-islame në Gjermani kohët e fundit është rritur dhe sulmet zakonisht kanë në cak xhamitë dhe muslimanët.

Ai u bëri thirrje të gjithë myslimanëve që të paraqesin ankesa në polici nëse përjetojnë ndonjë incident të ngjashëm dhe vuri në dukje se përgjigjja e qeverisë ndaj pyetjes parlamentare demonstron se si retorika anti-islame në vend është një çështje serioze.

Sipas një raporti të fundit nga Fondacioni për Studime Politike, Ekonomike dhe Sociale (SETA) me qendër në Ankara, viti 2018 ishte vit i vështirë për myslimanët në Gjermani, pasi ata pësuan të paktën 678 sulme, përfshirë 40 ndaj xhamive.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb