Banka Qendrore Europiane (BQE) ka përshpejtuar rishikimin e operacioneve monetare, ndërkohë që presidentja e saj, Christine Lagarde bëri thirrje për një objektiv të besueshëm inflacioni pasi kriza e COVID-19 i çoi çmimet e konsumit në territorin negativ.

“Ne duhet të analizojmë plotësisht forcat që nxisin dinamikën e inflacionit sot dhe të shqyrtojmë nëse dhe si duhet ta rregullojmë strategjinë tonë në përgjigje”, tha ajo në një konferencë në Frankfurt.

“Ne duhet të kemi një objektiv inflacioni që është i besueshëm dhe që publiku mund ta kuptojë lehtësisht”, shtoi Lagarde, duke shtuar se BQE u përball me një inflacion të ri dhe një mjedis ekonomik.

Komentet e Lagarde nënvizojnë natyrën gjithëpërfshirëse të rishikimit, i cili, gjithashtu, do të trajtojë tema si ekonomia dixhitale dhe ndryshimi i klimës.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb