Gjykata e Lartë e Brazilit ka hapur një hetim mbi komentet e bëra nga presidenti Jair Bolsonaro duke pretenduar gabimisht se vaksinat Covid-19 mund të rrisin mundësinë e kontraktimit të SIDA-s.

Komentet e bëra gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë të mediave sociale në tetor e panë atë të ndaluar përkohësisht nga Facebook dhe YouTube sipas politikave të tyre të lajmeve të rreme.

Bolsonaro shpesh ka hedhur dyshime mbi efektivitetin e vaksinave. Ai tashmë po përballet me një hetim të veçantë për trajtimin e tij të pandemisë. Gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë më 24 tetor, Bolsonaro pohoi se raportet “sugjerojnë që njerëzit që janë plotësisht të vaksinuar kundër Covid-19 po zhvillojnë Sindromën e Fituar të Mungesës Imunologjike (Aids) shumë më shpejt se sa pritej”.

Pohimi është hedhur poshtë me forcë nga shkencëtarët dhe ekspertët mjekësorë. Presidenti i sulmuar, i cili ka refuzuar të vaksinohet vetë, ka mbrojtur komentet dhe ka pohuar se ai thjesht po citonte nga një artikull në një revistë.

Të premten, gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Alexandre de Moraes vendosi se Bolsonaro kishte “përdorur modus operandi të skemave të shpërndarjes masive në rrjetet sociale”, gjë që kërkonte hetime të mëtejshme.

De Moraes udhëzoi prokurorin e lartë brazilian, Augusto Aras, të përpiqej të përcaktojë nëse komentet e presidentit janë të lidhura me një grup mbështetësish të tij, të cilët aktualisht po hetohen për prodhimin në shkallë të gjerë të lajmeve të rreme.

Grupi, i njohur në mediat lokale si Zyra e Urrejtjes, ka përhapur dezinformata gjatë gjithë pandemisë dhe ka bërë thirrje për një grusht shteti ushtarak që do t’i jepte zotit Bolsonaro, një ish-kapiten i ushtrisë, kompetenca të pakufizuara për të sunduar vendin.

Hetimet për grupin kanë parë tashmë arrestimin e një numri aleatësh të presidentit, duke përfshirë Roberto Jefferson, kreun e Partisë së Punës braziliane të krahut të djathtë. Bolsonaro është nën presion të madh muajt e fundit dhe është përballur me një sërë krizash politike që kanë dëmtuar popullaritetin e tij.

Në tetor, senatorët brazilianë votuan për të rekomanduar akuzën e tij për përgjigjen e tij ndaj pandemisë Covid-19. Një panel i posaçëm hetimor i Senatit mbështeti një raport që bën thirrje për ngritjen e akuzave kundër presidentit, duke përfshirë krimet kundër njerëzimit. Bolsonaro ka pohuar se ai nuk është “fajtor absolutisht për asgjë”.

Numri i vdekjeve në Brazil nga Covid-19 është i dyti më i lartë në botë, pas Shteteve të Bashkuara. Më shumë se 615,000 njerëz kanë vdekur dhe 22.1 milionë janë infektuar me virusin, megjithëse ka frikë se shifrat e vërteta janë shumë më të larta. Në mars, ndërsa vdekjet u rritën, presidenti u tha brazilianëve që të “ndalonin së ankuari” dhe minimizoi kërcënimin e virusit, pasi sistemi shëndetësor ishte i gjymtuar nga kriza.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb