Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut ka vendosur se Turqia ka shkelur të drejtat e aktores Birsen Berrak Tüzünataç duke mos mbrojtur privatësinë e saj kur ajo u filmua fshehurazi duke u puthur me një aktor tjetër të famshëm në shtëpinë e saj.

Tüzünataç kishte ngritur një padi kundër një kanali televiziv turk që kishte transmetuar pamjet, të cilat ajo pretendonte se ishin filmuar pa dijeninë e saj dhe në kundërshtim me të drejtën e saj për privatësi.

Gjykata e Qarkut të Stambollit hodhi poshtë padinë e Tüzünataç në vitin 2013, duke deklaruar se ajo ishte filmuar nga rruga dhe se nuk kishte “shkelje të privatësisë në shtëpinë e saj”. Ky vendim u la në fuqi nga Gjykata Penale dhe Gjykata Kushtetuese e Turqisë.

Megjithatë, GJEDNJ-ja e ka dënuar tani Turqinë për shkeljen e nenit 8 të Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut, i cili parashikon respektimin e jetës private.

Aktori i përfshirë në filmime u rendit nga GJEDNJ vetëm si një figurë e shquar me inicialet SG, por mediat turke raportuan se ai ishte Şahan Gökbakar, një personazh i njohur i ekranit dhe yll i filmave komedi. Pavarësisht famës së famshme të personave të përfshirë, GJEDNJ tha se “jeta e dashurisë së një personi është në parim e një natyre rreptësisht private” dhe se videoja duket se është transmetuar me të vetmin qëllim për të kënaqur kureshtjen e një audiencë të caktuar.

GJEDNJ-ja kritikoi më tej gjykatat e brendshme të Turqisë, duke deklaruar se ato duhet të kishin treguar më shumë rigorozitet në peshimin e interesave të ndryshme të përfshira. Ajo vuri në dukje se personazhet televizive turke si Tüzünataç përballen në atdheun e tyre, me gazetat dhe faqet e internetit të vërshuara me fotot e tyre.

Ky vendim është pjesë e një sërë vendimesh të fundit të GJEDNJ kundër Turqisë. GJEDNJ është pjesë e organizatës pan-evropiane të të drejtave të Këshillit të Evropës dhe vendimet e saj janë të detyrueshme për shtetet anëtare, përfshirë Turqinë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb