Sipas një hetimi të Associated Press, shërbimet e Google në pajisjet Android dhe iPhone ndjekin dhe ruajnë të dhënat e vendndodhjes tuaj edhe nëse çaktivizoni historikun e vendndodhjes në parametrat e privatësisë tuaj.

Gjithashtu thuhet se Google përdor të dhënat e vendndodhjes për të synuar reklamat në bazë të vendndodhjeve specifike të përdoruesve. Çaktivizimi i historikut të vendndodhjes vlen vetëm për të hequr vendndodhjen tuaj nga funksioni i Google Maps Timeline.

Mund të çaktivizoni ndjekjen e aktivitetit të uebit dhe aplikacionit, i cili aktivizohet nga parazgjedhja, dhe të fshini të dhënat e vendndodhjes tuaj në llogarinë e Google në myactivity.google.com. Sidoqoftë, siç vëren AP, kjo mund të ndikojë në funksionimin e disa shërbimeve.

Për të kuptuar nëse jeni gjurmuar nga Google, mund të shkoni në Google Maps Timeline dhe prej aty mund të kontrolloni cilësimet e vendndodhjes së telefonit tuaj dhe të bëni rregullime.

Gjigantët e teknologjisë kanë qenë nën presion për skandalet që lidhen me privatësinë e të dhënave. Edhe mbrojtja e të dhënave të vendndodhjes ka të bëjë me Kongresin.

Komisioni i Dhomës së Energjisë dhe Tregtisë, muajin e kaluar, dërgoi një sërë letrash për Apple dhe Alphabet, kompanisë mëmë të Google, duke pyetur se si kompanitë mbrojnë privatësinë e përdoruesve. Apple është përgjigjur me përgjigje të hollësishme për secilën pyetje; Alphabet jo. Google nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment, njofton PCW.

Në një deklaratë drejtuar AP, një zëdhënës i Google tha: “Ka një numër mënyrash të ndryshme që Google mund të përdorë vendndodhjen për të përmirësuar përvojën e njerëzve, duke përfshirë: Historinë e Vendndodhjes, Aktivitetin në Ueb dhe Aktivitetin në Aplikacion.

Ne japim përshkrime të qarta të këtyre mjeteve dhe kontrolle të fuqishme, në mënyrë që njerëzit të mund çaktivizojnë ose jo dhe të fshijnë historitë e tyre në çdo kohë”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: