Hajdutët që hynë në një muze në qytetin Manching të Bavarisë dhe u larguan me një thesar ari nga periudha kelte, me ​​vlerë disa milionë euro. Policia bavareze deklaroi se ”hajdutët hynë në muzeun e Keltëve dhe Romakëve gjatë natës dhe vodhën arin”.

Arka prej 450 monedhash ari u zbulua në Manching, një qytet afër Ingolstadt, në vitin 1999. Zbulimi ishte gjetja më e madhe e arit kelt në shekullin e kaluar. Ai është ekspozuar publikisht që nga viti 2006.

Zona dikur ishte vend i një vendbanim i madh kelt, i njohur si Oppidum of Manching.
Arkeologët vazhdojnë të eksplorojnë në mënyrë aktive zonën dhe zyra bavareze për trashëgiminë historike e konsideron atë një nga vendet më të rëndësishme arkeologjike në veri të Alpeve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb