TIRANË

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka dhënë shifrat zyrtare të pjesëmarrjes në votime. Me një pjesëmarrje prej 21.6% të numrit total të votuesve, 771863 zgjedhës kanë votuar në zgjedhjet lokale të sotme ku në 31 bashki Partia Socialiste dhe Koalicioni Aleanca për Shqipërinë Europiane nuk ka kandidatë përballë.

Zgjedhjet kanë shkuar përgjithësisht të qeta, megjithëse nga Partia Demokratike ka pasur denoncime të vazhdueshme për presione ndaj votuesve dhe protesta jashtë qendrave të votimit, ku janë vendosur vëshgues të opozitës.

TIRANË

Numrin më të madh të votuesve në rang vendi e ka Bashkia e Tiranës. Kanë votuar 171 390 zgjedhës ose 25.86%. Kandidatë janë Erion Veliaj dhe Arben Skënderaj.

MALËSI E MADHE

Malësia e Madhe numëron rreth 7600 votues ose 17.02%. Kandidatë janë Pjerin Spathari dhe Tonin Marinaj.

SHKODËR

Në Bashkinë e Shkodrës kanë votuar 15913 zgjedhës ose 9.67%. Vetëm Partia Socialiste ka kandidat dhe ai është Valdrin Pjetri.

VAU I DEJËS

Bashkia e Vaut të Dejës në qarkun e Shkodrës ka 5166 votues ose 13.33%. Mark Babani i PS është kandidati i vetëm.

PUKË

Në Pukë 3939 zgjedhës kanë ushtruar të drejtën e votës ose 32.65%. Gjon Gjonaj është kandidati i vetëm nga PS.

FUSHË ARRËZ

Në Fushë Arrëz kanë votuar 2602 zgjedhës ose 28.74%. Edhe në këtë bashki ka vetëm një kandidat dhe ai është Fran Tuci.

TROPOJË

Në Tropojë kanë votuar 3997 zgjedhës ose 18.27%. Në këtë bashki kandidojnë Edison Hasanaj dhe Rexhë Byberi.

HAS

Në bashkinë e Hasit kanë votuar 4343 zgjedhës ose 27.47%. Kandidati i vetëm është Liman Morina.

KUKËS

Në Kukës kanë votuar 11598 votues ose 26.15%. Kjo bashki ka dy kandidatë, Safet Gjicin dhe Abedin Oruçin.

LEZHË

Në Lezhë kanë votuar 15436 zgjedhës ose 8.93%. E diela e lezhjanëve si rrallëherë në zgjedhje ka qenë e qetë. Pjerin Ndreu, Salvador Kaçaj dhe Eduart Ndocaj janë kandidatët.

MIRDITË

Në Bashkinë e Mirditës kanë votuar 6200 zgjedhës ose 21.99%. Ndrec Dedaj dhe Gjon Ndoj janë dy kandidatët për kryetarë bashkie.

KURBIN

Në Kurbin kanë votuar 7909 zgjedhës ose 13.87%. Në këtë bashki kandidojnë Majlinda Cara e PS dhe Edmond Piroli.

MAT

Në Mat kanë votuar 8068 zgjedhës ose 27.31% dhe kandidati i vetëm është ish-komandanti në gardë Agron Malaj.

DIBËR

Në Dibër kanë votuar 16327 zgjedhës ose 28.75 %. Janë dy kandidatë në këtë bashki, Dionis Imeraj dhe Shkëlzen Qoka.

KLOS

Në Klos kanë votuar 5485 zgjedhës ose 35.17%, ndërsa kandidojnë Bedri Hoxha dhe Ilmi Hoxha.

BULQIZË

Në Bulqizë kanë votuar 7500 zgjedhës ose 25.41%. Ilir Balla dhe Lefter Alla janë dy kandidatët për kryetarë bashkie.

KRUJË

Në bashkinë e Krujës kanë votuar 16500 zgjedhës ose 26.47%. Kandidati i vetëm është Artur Bushi që kërkon mandatin e dytë.

DURRËS

Në Durrës kanë votuar 35062 zgjedhës ose 13.94%. Në këtë Bashki kandidon Valbona Sakollari dhe Valbona Sako.

SHIJAK

Në Bashkinë e Shijakut kanë votuar 6000 zgjedhës ose 16.87%. Arben Pohumi dhe Elton Arbana janë dy kandidatët për kryetarë bashkie.

VORË

Në Vorë kanë votuar 6120 zgjedhës ose 20.88%. I vetmi kandidat është Agim Kajmaku.

KAMËZ

Në bashkinë e Kamzës kanë votuar 10913 zgjedhës ose 10.95%. Kandidatë janë Rakip Suli dhe Ylber Gjeta.

KAVAJË

Në Kavajë kanë votuar 7784 zgjedhës ose 12.28%. Pjesëmarrja ka qenë relativisht e ulët. Kandidatë janë Bledar Sinella dhe Redjan Krali.

RROGOZHINË

Në Rrogozhinë kanë votuar 5260 zgjedhës ose 16.71%. Haxhi Memolla është kandidati i vetëm.

PEQIN

Në Peqin kanë votuar 5503 zgjedhës ose 18.48%. Kandidati i vetëm është Lorenc Tosku.

BELSH

Në Belsh kanë votuar 6510 zgjedhës ose 25.93%. Arif Tafani dhe Jashar Elezi janë dy kandidatët për kryetarë bashkie.

CËRRIK

Në Cërrik kanë votuar 7048 zgjedhës ose 19.19%. Juliana Memaj është kandidatja e vetme.

ELBASAN

Në Bashkinë e Elbasanit kanë votuar 39234 zgjedhës ose 23.56%. Gledian Llatja është kandidati i vetëm.

GRAMSH

Në Gramsh kanë votuar 8947 zgjedhës ose 32.95%. Sabri Ibrahimi dhe Klodian Taçe jan dy kandidatët për kryetarë bashkie.

LIBRAZHD

Në Librazhd kanë votuar 12388 zgjedhës ose 37.52%. Në këtë bashki kandidon i vetëm Kastriot Gurra.

PËRRENJAS

Në Përrenjas kanë votuar 8100 zgjedhës ose 32.49%. Në këtë bashki kandidojnë Nuri Belba dhe Myslim Karriqi.

LUSHNJË

Në Lushnjë kanë votuar 27243 zgjedhës ose 26.35%. Kandidati i vetëm është Fatos Tushë.

DIVJAKË

Në Divjakë kanë votuar 13000 zgjedhës ose 30.67%. Fredi Kokoneshi është kandidati i vetëm.

FIER

Në Fier kanë votuar 41200 zgjedhës ose 25.38%. Kandidati i vetëm është Armando Subashi i PS.

PATOS

Në Patos kanë votuar 8804 zgjedhës ose 25.25%. Rajmonda Balilaj është kandidatja e vetme.

ROSKOVEC

Në Roskovec kanë votuar 7800 zgjedhës ose 31.18%. Majlinda Bufi është kandidatja e vetme për kryetare bashkie.

MALLAKASTËR

Në Mallakastër kanë votuar 6200 zgjedhës ose 19.66%. Qerim Ismailaj dhe Robert Brahaj janë dy kandidatët për kryetarë bashkie.

URA VAJGURORE

Në Urën Vajgurore kanë votuar 5900 zgjedhës ose 19.18%. Juliana Memaj është kandidatja e vetme.

KUÇOVË

Në Kuçovë kanë votuar 9880 zgjedhës ose 22.13%. Kandidati i vetëm është Kreshnik Hajdari.

BERAT

Në Berat kanë votuar 14000 zgjedhës ose 17.56%. Për kryetarë bashkie kandidojnë tre emra: Plarent Aleksi, Pavlo Shkarpa dhe Ervin Demo.

POLIÇAN

Në Poliçan kanë votuar 4750 zgjedhës ose 35.46%. Adriatik Zotkaj është kandidati i vetëm.

SKRAPAR

Në Skrapar kanë votuar 4522 zgjedhës ose 32.58%. Adriatik Mema është i vetmi kandidat.

POGRADEC

Në Pogradec kanë votuar 17655 zgjedhës ose 24.60%. Ilir Xhakolli është kandidati i vetëm.

MALIQ

Në Maliq kanë votuar 12005 zgjedhës ose 24.51%. Gëzim Topçiu i vetmi kandidat për kryetar bashkie.

PUSTEC

Në Pustec kanë votuar 2417 zgjedhës ose 55.44%. Pali Kolefski dhe Edmond Themelko janë dy kandidatët.

DEVOLL

Në Devoll kanë votuar 7724 zgjedhës ose 23.01%. Në këtë bashki janë 4 emra që garojnë për kryetarë bashkie, Eduard Duro, Fezi Shaholli, Ylli Cenkolli dhe Artur Porpollogu.

KORÇË

Në Korçë kanë votuar 21797 zgjedhës ose 20.02%. Leonard Olli dhe Sotiraq Filo janë dy kandidatët.

KOLONJE

Në Bashkinë e Kolonjës, kanë votuar 5005 zgjedhës ose 32.07%, në garë është vetëm përfaqësuesi i PD-së Erion Isai.

PERMET

Në Bashkinë e Përmetit kanë votuar gjithësej 4720 zgjedhës ose 28.99%, edhe në këtë Bashki në garë është kandidatja e PS-së Alma Hoxha.

KËLCYRË

Në Bashkinë e Këlcyrës kanë votuar gjithsej 2921 zgjedhës ose 30.54%, kandidat i vetëm, Klemend Ndoni.

MEMALIAJ

Në Bashkinë e Memaliajt, kanë votuar 4150 zgjedhës ose 9.01%, kandidat i vetëm në zgjedhje, Gjolek Guci.

TEPELENE

Në Bashkinë e Tepelenës kanë votuar 4646 zgjedhës ose 36.59%, garuan Tërmet Peci nga PS dhe Gëzim Malka, nga Bindja Demokratike.

GJIROKASTËR

Në bashkinë e Gjirokastrës, kanë votuar gjithsej 11339 zgjedhës ose 26.37%, kandidoi vetëm kandidati i PS, Flamur Golemi

LIBOHOVË

Në bashkinë e Libohovës votuan gjithsej 1369 zgjedhës ose 23.36%, Luiza Mandi nga PS-së ishte e vetmja kandidate.

DROPULL

Në bashkinë e Dropullit kanë votuar 2252 zgjedhës ose 11.26%, Dhimitraq Toli kandidat i vetëm nga Aleanca për Shqipërinë Europiane.

VLORE

Në bashkinë e Vlorës, votuan gjithsej 31563 zgjedhës ose 19.50%, në garë ishin dy kandidatë, Dritan Leli nga PD dhe Valbona Mezini nga Bindja Demokratike.

SELENICË

Në bashkinë e Selenicës votuan gjithsej 6200 zgjedhës ose 23.22%. Garuan Pëllumb Binaj, nga Aleanca për Shqipërinë Europiane dhe Marildo Hodaj nga Bindja Demokratike.

HIMARE

Në bashkinë e Himarës votuan 4165 zgjedhës ose 18.31%, kandidonte i vetëm Jorgo Goro nga PS.

DELVINE

Në Bashkinë e Delvinës votuan gjithësej 3047 zgjedhës ose 20.56%, kandidonte e vetme Majlinda Qilimi nga PS.

SARANDË

Në Bashkinë e Sarandës votuan gjithsej 9261 zgjedhës ose 20.08%. Kandiduan Adrian Gurma nga Aleanca për Shqipërinë Europiane si edhe kandidati i pavarur Ilir Nikolla.

FINIQ

Në Bashkinë e Finiqit votuan gjithsej 4000 votues ose 13.09%, kandiduan Kristo Kico nga partia Mega si edhe Leonidha Hristo si kandidat i pavarur.

KONISPOL

Në Bashkinë e Konispolit votuan gjithsej 3486 votues ose 31.03, kandidat i vetëm ishte Shuaip Beqiri i PS

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb