Ambasada ruse në Londër ka akuzuar një grua shtatzënë e cila me sa duket u plagos në një sulm ajror vdekjeprurës në një spital ukrainas se ka falsifikuar plagët e saj.

Një fëmijë ishte mes tre personave të vrarë pasi një avion rus hodhi një bombë të madhe në maternitetin dhe repartin e fëmijëve të një spitali në portin ukrainas të rrethuar të Mariupolit dje, gjë që tërhoqi dënimin ndërkombëtar.

Në të gjithë botën u publikuan fotografi të pacientëve femra që po largoheshin nga spitali, me disa të cilat barteshin me barela. Një nga viktimat u emërua në internet si Marianna Podgurskaya, e cila që atëherë i është nënshtruar një rrëkeje mesazhesh urrejtjeje.

Edhe pse nuk është konfirmuar si viktimë e sulmit, Podgurskaya ka një ngjashmëri të madhe me një grua shtatzënë e cila shihet duke ikur nga spitali i bombarduar e veshur me pizhame dhe me prerje në kokë. E njëjta grua u fotografua më vonë jashtë, me sa duket e tronditur dhe e mbështjellë me një batanije kundër të ftohtit.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Profilet e mediave sociale të lidhura me Podgurskaya e përshkruajnë atë si një artiste dhe blogere bukurie që jeton në Mariupol, e cila kohët e fundit postoi foto të saj shtatzënë dhe duke pozuar me rroba bebesh.

Faqja zyrtare në Twitter e ambasadës ruse në Londër postoi një foto të gruas së gjakosur pas shpërthimit me fjalën “fake” të shtypur në të.

Kur një përdorues tjetër u përgjigj duke thënë se ishte shtatzënë, llogaria e ambasadës u përgjigj: “Ajo është me të vërtetë. Pasi ajo ka një grim shumë realist. Ajo po ia del mirë edhe me blogjet e saj të bukurisë. Plus, ajo nuk mund të ishte në maternitet në momentin e grevës, pasi ajo është marrë prej kohësh nga batalioni neonazist Azov, i cili i tha të gjithë stafit të pastronin vendin.”

Trollët pro-rusë të internetit dhe kanalet mediatike gjithashtu akuzuan gruan si “aktore”. Ajo u përmbyt me mesazhe urrejtjeje në Instagram nga mbështetësit e pushtimit të Presidentit Putin, të cilët e akuzuan atë si një aktore që u ishte shitur “nazistëve” ukrainas.

“Dërgo Oscarin në maternitet,” shkroi një përdorues i internetit. “Pse e ulët veten për 10 dollarë për të bërë këtë sesion fotografik?” tha një tjetër.

Len TV 24, një transmetues rus me bazë në Shën Petersburg, e quajti Podgurskaya si gruan e fotografuar pas grevës, por tha se fotografi kishte bërë grim dhe kishte vendosur gjak të rremë përpara se të bënte foton e saj. Transmetuesi tha se megjithëse ishte vërtet shtatzënë, ajo nuk kishte qenë paciente në repartin e maternitetit.

The Times i është drejtuar Podgurskaya për koment, por nuk ka marrë ende një përgjigje.
Presidenti Zelensky e kishte dënuar më herët sulmin në spital si një mizori dhe krim lufte për të cilin tha se kishte lënë viktima të bllokuara në rrënoja.

Sergej Lavrov, ministri i jashtëm rus, pretendoi se protesta ndërkombëtare për sulmin ajror ishte “patetike” dhe sugjeroi se opinioni publik po “manipulohej”. I pyetur se si Rusia mund të justifikojë bombardimin e një materniteti dhe spitali të fëmijëve, Lavrov tha: “[Nuk është] hera e parë që shohim protesta patetike në lidhje me të ashtuquajturat mizori të kryera nga ushtria ruse”.

Ai shtoi se Rusia i kishte thënë këshillit të sigurimit të OKB-së tre ditë më parë se spitali ishte “marrë” nga radikalët ukrainas dhe “të gjitha nënat dhe infermieret u përzunë nga atje”.

Lavrov i përshkroi raportet në kanalet e mediave perëndimore si “shumë emocionale” dhe pretendoi se opinioni publik po manipulohej në mbarë botën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb