Ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov ka thënë se diktatori gjerman, Adolf Hitler kishte “gjak hebre”, duke shkaktuar një zemëratë të madhe në radhët e izraelitëve.
“Vërejtjet e ministrit të Jashtëm Lavrov, janë deklarata të pafalshme dhe të egra. Një gabim i tmerrshëm historik.

Hebrenjtë nuk e vranë veten në Holokaust. Niveli i ulët i racizmit kundër hebrenjve është të akuzosh vetë hebrenjtë për antisemitizëm”, tha ministri i Jashtëm i Izraelit, Yair Lapid.

Lavrov i bëri komentet në televizionin italian të dielën, duke përsëritur pretendimin e Rusisë se pushtimi i saj në Ukrainë është për të “de-nazifizuar” vendin.
Ai hodhi poshtë faktin se presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky është hebre.

“Zelensky parashtron një argument: çfarë lloj nazizmi mund të kenë nëse ai është hebre. Mund të kem gabim, por Hitleri kishte edhe gjak hebre. Nuk do të thotë absolutisht asgjë. Populli i mençur hebre thotë se antisemitët më të zjarrtë janë zakonisht hebrenjtë”, tha Lavrov.

Ministria e Jashtme e Izraelit thirri të hënën ambasadorin rus në Izrael lidhur me komentet e Lavrov.
Dani Dayan, i cili drejton vendin e përkujtimit të Holokaustit Yad Vashem në Izrael, tha se ishte “plotësisht e pabazë” të thuhej se Hitleri ishte me origjinë hebreje.
Dhe ai kritikoi etiketimin e ukrainasve nga Rusia si naziste.

“Po aq serioz është edhe thirrja naziste e ukrainasve në përgjithësi dhe e presidentit Zelensky në veçanti. Kjo, ndër të tjera, është një shtrembërim i plotë i historisë dhe një fyerje e rëndë për viktimat e nazizmit, “tha Dayan në Twitter.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba tha se komentet e bëra nga homologu i tij rus ishin “të neveritshme”.

“Ministri i Jashtëm Lavrov nuk mund të mos fshihte antisemitizmin e rrënjosur thellë të elitave ruse,” tha Kuleba të hënën në llogarinë e tij zyrtare në Twitter.

“Vërejtjet e tij të neveritshme janë fyese për presidentin Zelensky, Ukrainën, Izraelin dhe popullin hebre. Më gjerësisht, ato tregojnë se Rusia e sotme është plot urrejtje ndaj kombeve të tjera.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb