RUSI

Pak pasi Google hoqi Huawei nga sistemi operator i android, telekomi kinez po kërkon alternativa për të mbajtur smartfonët në punë. Një opsion i tillë raportohet të jetë gjetur në Rusi.

Muajin e kaluar, Google dhe një numër i teknologjive të SHBA u ndaluan të merreshin me kompaninë e telekomunikacioni të Kinës, Huawei dhe një pjesë të zgjidhjeve të teknologjisë. Hapi raportohet të ketë implementuar shqetësime të larta pak pasi Washington akuzoi teknologjinë kinezë për spiunim dhe keqtrajtim të Pekinit.

Kompania kineze po negocion një zëvendësim të Android me sistemin operativ Aurora, e cila po zhvillohet aktualisht nga një firmë në Moskë, duke cituar një zyrtar familjar.

‘Kina po teston pajisjet me instalimin e Aurorës”-tha zyrtari. Sidoqoftë, subjekti  iu drejtua gjatë një takimi zyrtar të Presidentit të Rusisë, Vladimir Putin me liderin kinez.

(Balkan Web)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb